logo

Složky IZS cvičily na náměstí v Milevsku

jhc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Milevské náměstí Eduarda Beneše se ve středu odpoledne stalo dějištěm veřejného součinnostního cvičení mladých záchranářů a jednotek integrovaného záchranného systému.

Krátce po třinácté hodině cvičení slavnostně zahájil starosta města Ing. Ivan Radosta a ředitelka cvičení paní Hana Komínková z Českého červeného kříže, který byl hlavním organizátorem celé akce.

Do cvičení se zapojili především mladí záchranáři, hasiči, policisté, městští strážníci, zdravotníci, týmy Českého červeného kříže i Domu dětí a mládeže a zástupci místního městského úřadu.

Cílem celého odpoledního programu bylo seznámit veřejnost s potřebou poskytování neodkladné první pomoci před příjezdem složek IZS. Poskytování pomoci improvizovanými prostředky a především ukázat, že pomoc zvládnou poskytnout i dětští záchranáři. Během ukázek se organizátoři zaměřili také na představení následné práce profesionálů na místě mimořádné události i spolupráci mezi jednotlivými složkami IZS.

Cvičení mělo také poukázat na potřebu kurzů první pomoci pro širokou veřejnost. Návštěvníci si mohli jednotlivé úkony základních jednoduchých život zachraňujících činností vyzkoušet na vlastní kůži.

První modelová situace ukazovala dopravní nehodu dvou osobních automobilů s několika zraněnými. Reálně si mohli mladí záchranáři vyzkoušet poskytnutí první pomoci, resuscitaci, vyproštění i ošetření zraněných i zajištění místa dopravní nehody a následnou spolupráci s hasiči, zdravotníky i policisty přímo na místě.

Druhá situace modelovala napadení osob agresorem na ulici. Podezřelý několik osob zranil a na útěku z místa činu byl zadržen psovodem a zpacifikován policejní hlídkou.

Poslední ukázka simulovala výbuch odloženého zavazadla na veřejném místě mezi lidmi. Po detonaci zůstalo na náměstí deset osob se zraněními různých závažností. Mladí zdravotníci tak museli třídit zraněné a spolupracovat na ošetření s profesionály.

por. Mgr. Kamila Čuřínová Ingrišová, Policie ČR