logo

Složky IZS v Příbrami cvičily zásah u zabarikádovaných ozbrojenců s rukojmími

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Zapnuté majáky, střelbu, volání o pomoc, tyto zvuky mohli slyšet minulý týden obyvatelé Příbrami. Jednalo se však pouze o prověřovací cvičení, které probíhalo v areálu policie.

Jeho účelem bylo ověření taktiky zákroku při zásahu proti dvěma ozbrojeným útočníkům, kdy situace vygradovala v barikádovou situaci a braní rukojmích. Navíc měl být v některém z objektů uložen nástražný výbušný systém a několik desítek zaměstnanců muselo být následně z budov evakuováno.

Policisté ze Středočeského kraje při cvičení spolupracovali s městskými strážníky, s hasiči a záchranáři. Na místě byl dokonce postaven mobilní stan, kam se umísťovali ranění, a probíhala přednemocniční péče. Celé akce se účastnilo kolem 250 lidí, z toho bylo 65 zakročujících policistů a 21 příslušníků zásahové jednotky včetně vyjednavače. Roli figurantů si vyzkoušeli studenti Střední odborné školy Dubno a noví policisté, kteří se připravují k výkonu služby ve Školním policejním středisku v Sadské.

Youtube Video
Podívat se na video

Pomocí maskérských setů simulovali odborníci z Českého červeného kříže a ze zdravotnické záchranné služby u sedmi lidí smrtelná zranění, dalších 30 lidí mělo zranění různé závažnosti nebo byli v šoku a panice, což vždy velmi ztěžuje práci všech zúčastněných složek. Po třech hodinách bylo toto rozsáhlé cvičení ukončeno.

por. Bc. Monika Schindlová, DiS., PČR