logo

Služební pes Qveik z Karviné je nejlepším mezi specialisty na vyhledávání výbušnin

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Moravskoslezští psovodi si připsali další úspěchy, které jsou bezesporu důkazem jejich vynikající práce a připravenosti. Praporčík Aleš Mrazík ze skupiny základních kynologických činností Karviná se stal se svým služebním psem jménem Qveik mistrem republiky v kategorii vyhledání výbušnin (z 15 soutěžících), současně měl nejlepší výsledek v části pachové práce v této kategorii. V družstvech obsadili 3. místo praporčík Aleš Mrazík, praporčík Matek Šifalda a vedoucí týmu mjr. Mgr. Petr Kozák.

Uvedené výborné výsledky jsou z Policejního mistrovství České republiky 2017 psovodů se služebními psy, které se uskutečnilo minulý týden.

Dovolím si v této souvislosti připomenout, že pětice policistů – kynologů – krajského ředitelství, specialistů se psy na vyhledávání výbušnin, včetně vedoucího oddělení služební kynologie mjr. Bc. Petra Kozáka, byla vyhlášena jako Tým roku 2016 moravskoslezského krajského ředitelství.

Soutěž jednotlivců – 1. místo
Mistrovský úspěch kynologa Mrazíka není nijak výjimečný, například v roce 2015 byl nejlepší v této soutěži v kategorii Ovladatelnost a Obratnost. Policista slouží již 20 let, přičemž jeho kroky od začátku směřovaly právě k práci se služebními psy. Sloužil u tehdejší pohraniční policie, „oficiálním“ psovodem je 17 let. V průběhu let měl 7 psů, včetně aktuálních. Současným je také téměř 9letý německý ovčák Qveik, pocházející z policejní chovné stanice. Má ho od jeho 8 měsíců a evidentně si s ním výborně rozumí. Qveik je specialista na vyhledávání výbušnin. Společně se svým pánem jsou veleni v rámci bezpečnostních opatření, prostě tam, kde jsou zapotřebí. Jedná se o kulturně sportovní akce typu hokejová či fotbalová utkání, návštěvy významných osob a podobně.

Praporčík Mrazík konstatoval, že výcvik ke specializaci trvá v řádech měsíců, ale služební pes se učí v podstatě celý život. Vše se točí rovněž kolem zkušeností. Ale nejen psa, rovněž samotného psovoda. Rovněž ten musí být pravidelně proškolován…

K samotnému mistrovství mi kolega sdělil: „Připravené situace, které mohou v podstatě nastat i v reálu, nás důkladně prověřily. Bodovány byly disciplíny v terénu, ale také v objektech či prostředku hromadné dopravy – například vyhledání výbušniny v zavěšeném zavazadle či zakopaném předmětu. Ztížit situaci měly klamavé pachy. Hodnocen byl nejen Qveik, ale také já, což je však standardní. Disciplíny byly náročné, ale Qveik byl skvělý, patří mu velká pochvala a uznání.“

Je třeba dodat, že policista se svým psům vždy maximálně věnoval a tak vynikající výkon, který pes na mistrovství podal, bylo v podstatě zúročení předchozího výcviku.

K zisku titulu mistra gratulujeme!

Kategorie družstev – 3. místo
I v této kategorii bylo o našem kraji dosti slyšet. Z celkově 12 družstev obsadilo to naše výborné 3. místo. Praporčík Aleš Mrazík ze skupiny základních kynologických činností Karviná (a pes Qveik), praporčík Matek Šifalda ze skupiny základních kynologických činností Bruntál (a pes Chel) a vedoucí týmu, kterým byl vedoucí oddělení služební kynologie krajského ředitelství mjr. Mgr. Petr Kozák, si bronzovou příčku právem za své výkonu zaslouží.

Jak vidí umístění vedoucí týmu? „Práce obou kynologů a jejich psů si nesmírně vážím. Podali skvělé výkony v tak náročné soutěži a hlavně, jako tým. Na mistrovství jsou nominováni jen ti nejlepší, ale je zapotřebí dodat, že do jisté míry závisí na aktuální situaci a „formě“. Nutno ale podotknout, že všichni psovodi a jejich psi v rámci našeho krajského ředitelství jsou v perfektní formě a své kvality a připravenost dokazují denně v rámci služby. Patří jim všem náležité poděkování.“

Rovněž bronzovému týmu gratulujeme!

por. Mgr. Soňa Štětínská, PČR