logo

Služební pes War uspěl v anketě „Statečné psí srdce“, pomohl při záchraně dvou lidských životů

kvk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Oddělení služební kynologie Policie ČR Karlovarského kraje je na vysoké úrovni. O tom svědčí nemalé úspěchy všech kynologů v jejich práci, jako je například pátrání po pohřešovaných a hledaných osobách, pátrání po nebezpečných pachatelích a předmětech pocházejících z trestné činnosti.

Policisté Oddělení služební kynologie v kraji mají velmi dobré úspěchy ve své práci a policejní psi zasluhují ocenění i v případech záchrany lidského života.
Každoročně probíhají krajské přebory služební kynologie, kdy policisté se svými policejními psy porovnávají úroveň a připravenost pro výkon služby.

V této souvislosti je dobré připomenout, že mezi nejúspěšnější z kynologů v kraji patří prap. Luboš Šmolík, se svým psem Warem, sloužící ve Skupině základních kynologických činnosti v Chebu. Kromě opakovaných vítězství v krajských přeborech služební kynologie, v loňském roce ve dvou případech pomohl prap. Šmolík s Warem zachránit život dvěma mužům, kteří se rozhodli skončit se životem.

Loni v Mariánských Lázních bylo vyhlášeno pátrání po pohřešovaném muži, kterého War vystopoval z města až k místu nedaleko rozhledny Hamelika, kde muž seděl ve výšce 5 metrů na stromě a chystal si vzít život. Další případ se stal v Chebu, kdy muž sám zavolal na tísňovou linku 158, že chce spáchat sebevraždu. Policisté po něm ihned zahájili pátrání a služební pes War dovedl svého psovoda až k objektu „Vyhlídka“ u přehradní nádrže Skalka, kde se muž skrýval. Také v tomto případě se podařilo muže zachránit.

Šéfredaktor časopisu Psí kusy vyhlásil, již poosmé, anketu Statečné psí srdce, ve spolupráci s partnerským projektem Zlatý záchranářský kříž.

Do ankety Statečné psí srdce byl nominován i služební pes War, kříženec německého ovčáka a maliňáka. Odbornou porotou, složenou z členů redakce časopisu Psí kusy a kynologických odborníků, byl vybrán a vyhrál v kategorii psů profesionálů.
Vítězové jednotlivých kategorií obdrželi ručně kovanou sošku psího srdce od kováře Tibora Novotného a automaticky postoupili do nominace prestižního ocenění Zlatého záchranářského kříže.
Sám policista říká na ocenění: „Je to čestné uznání a ocenění za každodenní práci se psem, kterou považuji za samozřejmou a běžnou náplň mé práce.“

por. PhDr. Papežová Zdeňka, Policie ČR