logo

Sněžení ukázalo řidičům na Náchodsky jejich nedostatky

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Husté sněžení v dopoledních hodinách způsobilo i na Náchodsku mírně kalamitní stav v dopravě. Dopravní i pořádkoví policisté vyjížděli k přibližně dvacítce převážně drobných nehod a událostí na silnicích regionu, zejména na těch nižších kategorií. Dopravní nehody se zraněním, v obou případech lehkým, zaznamenali policisté dvě.

Nákladní automobily nemohly vyjet kopce a blokovaly silnice, další auta pak nemohla projet a skončila stejně jako kamiony napříč silnicí nebo ve škarpě. Tento osud potkal například auta u Velichovek, kde nejprve nákladní automobil zablokoval silnici, další auto pak nedobrzdilo a narazilo do něj. Podobně se ale vedlo i nákladní autům u Červeného Kostelce, dvěma náklaďákům s řepou v Jaroměři nebo řidiči kamionu s náhradními díly u Českého Meziříčí. Ten si s naloženým kamionem ustlal na boku v příkopu poblíž hřbitova. V příkopu se octl pár minut před desátou hodinou dopoledne i linkový autobus v Horní Radechové. Řidič sjel mimo silnici po zasněženém kluzkém povrchu jako po mýdle. Ani jemu, ani dalším 4 cestujícím se nic nestalo.

Sjízdnost silnic kromě mokrého těžkého sněhu po jedné hodině odpoledne začal komplikovat i ostrý vítr a padající větve či dokonce celé stromy přes cestu. Ve třech případech se jednalo o spadlé větve nebo stromy na vedlejší málo frekventované silnice, ale na téměř celou půlhodinu se stala v úseku mezi odbočkami na Václavice a Bražec nesjízdnou také silnice 1/14 mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují. Řidiči museli počkat na hasiče, kteří překážející strom z vozovky odstranili a cestu znovu zprůjezdnili. Policisté mezitím řídili na místě provoz a odkláněli dopravu. Na několik desítek minut hlásili po druhé hodině odpoledne nesjízdnou silnici pro nákladní dopravu i polští policisté ve směru od Náchoda na Klodzko. K odstavování kamionů se však policisté na české straně tentokrát uchýlit nemuseli.

Situace na silnicích se zklidnila před třetí hodinou odpoledne, kdy se sněžení změnilo v déšť a sníh ze silnic rychle odtál. Přesto si ale řidiči museli dát pozor na zbytky rozbředlého sněhu, zvlášť na silnicích 3. a 4. kategorií a ve výše položených úsecích.

Zima se opět na chvilku ukázala v plné síle a hned způsobila mezi řidiči poprask a chaos. Policisté znovu připomínají, aby lidé byli v tuto roční dobu na změny povětrnostních podmínek připraveni. Samozřejmostí by měla být zimní výbava zahrnující zejména pneumatiky s dostatečným vzorkem.

por. Mgr. Eva Prachařová, Policie ČR