logo

Sníh odřízl od světa Chýni na Praze západ, auta vyprošťovali silničáři, policisté i dispečeři dopravního podniku

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ačkoliv zasáhlo Českou republiku silné sněžení, doprovázené silným větrem, byly silnice kupříkladu v Praze velmi dobře sjízdné. Problém však často nastával za Prahou.

Konkrétně v okolí obce Chýně na Praze západ byla situace taková, že již ve středu časně ráno museli strážníci a policisté uzavřít silnici mezi Chýní a Chrášťany, neboť byly na silnici velké sněhové závěje, ve kterých následně zapadl například kamion, či převozová sanitka.

V průběhu dopoledne došlo k navátí sněhu z polí (důsledkem silného větru) na silnice mezi Hostivicí a Chýní, respektive na obou spojnicích mezi těmito obcemi. Problém byl také na silnici mezi hostivickou částí Břve a Hájkem.

Na těchto silnicích došlo k zapadnutí několika kamionů, nákladních vozů i osobních aut. Na pomoc na místo vyjel bagr, který si však nedokázal s těžkými kamiony poradit. Osobní auta pomáhali z příkopů a ze závějí vyprošťovat policisté z OOP Hostivice, kteří dorazili na místo. Během krátké chvíle se jim podařilo vyprostit hned několik aut a zprůjezdnit tak silnici mezi Břvemi a Hájkem a následně také mezi Hostivicí a Chýní.

Bohužel jakmile trasu projeli silničáři, navál silný vítr sníh z polí zpět na silnici. Netrvalo dlouho a v místě uvázlo opět několik kamionů. Jeden z nich, který zablokoval silnici mezi Hájkem a Břvemi, se podařilo vyprostit po několika desítkách minut dispečerům pražského Dopravního podniku. Využili k tomu lopaty i množství soli a štěrku.

Řidiči osobních aut, dodávek, ale i nákladních vozidel bohužel absolutně nerespektovali dopravní značení, které zakazovalo vjezd na silnici mezi Chrášťany a Chýní. Tuto silnici musela zprůjezdnit těžká technika v podobě velkého kolového nakladače, který dlouhou dobu kousek po kousku čistil celou silnici od závějí, které byly místy i metr vysoké. Bohužel se našly desítky řidičů, kteří na silnici vjeli i přes zákazovou značku. V místě pak komplikovali práci nakladače a kompletně celých odklízecích prací… řada řidičů se pak vymlouvala, že zákazovou značku (stojící uprostřed silnice) neviděla…

MrK, Týdeník Policie