logo

Součástí Rallye Rejvíz 2018 je také soutěž prvosledových hlídek

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve čtvrtek se do Koutů nad Desnou sjelo přibližně 90 posádek záchranářů nejen z celé České republiky, ale také z různých koutů světa. Zároveň do Jeseníků dorazilo 28 prvosledových hlídek Policie ČR, ať už dvoučlenných, či tříčlenných. Celkově dorazilo soutěžit 71 policistů.

Ve čtvrtek večer zhlédli přítomní účastníci prezentaci o Útvaru rychlého nasazení, kterou si připravil pan Jiří Ignác Laňka.

Youtube Video
Podívat se na video

Od pátečního rána pak policisté i záchranáři soutěžili v řadě modelových situací. Pro policisty byla připravena čtyři stanoviště. Konkrétně se jednalo o zákrok proti retardovanému mladému muži, který v kině bodl nožem svou vychovatelku, dále pak zákrok proti pachateli s nožem na zahradní oslavě plné opilých a zdrogovaných lidí. Třetí modelovou situací v řadě byla nehoda služebního vozidla Policie ČR, ze kterého utíká nebezpečný původně eskortovaný pachatel. Ten je navíc po nehodě ozbrojen služební zbraní jednoho z policistů. Každá prvosledová hlídka si musela poradit nejen s utíkajícím a střílejícím pachatelem, ale také se zraněnými účastníky nehody.

Posledním úkolem pro prvosledové hlídky Policie ČR byla jízda zručnosti. V rámci té čekaly na policisty drobné komplikace. Ke služebnímu vozu totiž vždy doběhly figurantky s tím, že nedaleko zkolaboval muž, kterému je potřeba poskytnout první pomoc. Policisté pak na figurínách cvičili resuscitaci.

Pro posádky záchranářů pak byla připravena řada dalších stanovišť zahrnujících různé situace, ke kterým může v reálu dojít. V jednom případě šlo například o sérii zásahů ve špatně přístupném terénu, kde záchranáři využili také lanovou techniku.

Youtube Video
Podívat se na video

Na organizaci akce se podílela řada lidí, ať už z civilních organizací, záchranných a zdravotnických služeb, policistů ze specializovaných, celostátních i jiných útvarů, Policejního prezidia, jednotlivých Krajských ředitelství. Všem patří obrovské díky za organizaci takto skvěle připravené soutěže.

Na policisty se dorazili podívat ředitel Ředitelství služby pořádkové policie pan Martin Hrinko a policejní prezident pan Tomáš Tuhý. Oba zasahující policisty podpořili, s některými se vyfotili a s jinými zase probrali nástrahy jednotlivých modelových situací.

Výsledky soutěže zveřejníme, jakmile je po vyhlášení obdržíme.

MrK, Týdeník Policie