logo

Soud zprostil pražského policistu obžaloby

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Soudce ve středu po 14. hodině zprostil pražského policistu, Šimona Vaice, obžaloby z těžkého ublížení na zdraví. Následovalo odůvodnění ze strany soudce. Státní zástupce Michal Muravský původně požadoval podmíněný trest a po rozhodnutí soudce si ponechal lhůtu pro možnost odvolání. Již v průběhu soudního procesu se zmocněnec ujíždějícího řidiče vzdal možnosti finančního odškodnění a sám požádal soud, aby byl k policistovi shovívavý. Dle sdělení tohoto zmocněnce v případu stačilo samotné projednání u soudu a soudce požádal, aby policistu neodsuzoval.

Před soudem stál policista na základě předchozího obvinění ze strany GIBS, která ve spolupráci se státním zástupcem došla k závěru, že policista pochybil a ohrozil motorkáře ve chvíli, kdy před něj najel služebním vozidlem, čímž chtěl vytvořit zátaras. Ve své závěrečné řeči, ve středu před soudem, policista uvedl, že jednal v zájmu společnosti, občanů a v zájmu ochrany dalších účastníků silničního provozu.

U soudu byly ve středu dopoledne přehrávány záběry z bezpečnostních kamer, na kterých bylo vidět, že policejní vůz najel před ujíždějícího motorkáře opravdu až na poslední chvíli. Motorkář jel vysokou rychlostí a na motocyklu ujížděl policistům i přesto, že měl vysloveno několik zákazů řízení.

Policistu přišlo ve středu ráno před budovu soudu podpořit několik desítek lidí, včetně policistů, motorkářů, poslance, či zástupců odborové organizace.

Youtube Video
Podívat se na video

Původní tisková zpráva pražské policie k pronásledování motorkáře (16.7.2017):
Přibližně pět minut po čtrnácté hodině si hlídka policistů pohotovostní motorizované jednotky všimla v oblasti Prahy 7 Holešovic motorkáře.

O tom policisté na základě místní znalosti věděli, že by měl mít vysloven zákaz řízení motorových vozidel. Proto se péjáci rozhodli provést silniční kontrolu. Avšak stejně jako v předchozích případech, tak i tentokrát se motorkář snažil policistům zmizet a proto jejich pokyny k zastavení nerespektoval.

Motorkář před policisty ujížděl Argentinskou směrem do města, přes Hlávkův most až do Těšnovského tunelu. Tam už mu další hlídka policistů pohotovostní motorizované jednotky vytvořila v tunelové troubě směrem do Sokolovské ulice na Prahu 8 zátaras svým policejním autem.

Youtube Video
Podívat se na video

Z dosavadních zjištěná vyplývá, že motorkář chtěl zřejmě ujet za každou cenu. Do policejního vozidla, které tvořilo zátaras, totiž narazil bez jakéhokoliv brždění. Tomu nasvědčuje fakt, že se policistům oddělení dopravních nehod nepodařilo do této doby najít jakoukoliv brzdnou stopu motocyklu.

Další prošetřování také potvrdilo původní domněnku policistů pohotovostní motorizované jednotky. Ke třicetiletému „motorkáři“ totiž policisté zjistili, že do této doby má vysloveny celkem čtyři zákazy řízení motorových vozidel. Dva už má takzvaně za sebou, třetí by mu měl končit letos v říjnu, na který navazuje čtvrtý s platností od letošního října až do roku 2019. Navíc má tento řidič, s ohledem na vyslovené zákazy řízená, zadržený řidičský průkaz.

Motorkář při střetu s policejním vozem utrpěl vážná zranění, pro která následně skončil v nemocnici. Tam také skončili dva policisté z nabouraného auta, ti „pouze“ s lehčími zraněními.

„Záchranáři u řidiče motocyklu zavedli žilní vstup, použili límec a vakuovou matraci a převezli jej k následné péči na anesteziologicko-resuscitační oddělení nemocnice na Vinohradech s mnohačetnými zraněními. Dva policisté z osobního vozu utrpěli lehká zranění a byli převezeni do motolské nemocnice,“ uvedla mluvčí ZZS HMP Jana Poštová.

Celou událost nyní prošetřují policisté oddělení dopravních nehod, kteří zjišťují příčiny popsané srážky a míru zavinění jejích jednotlivých aktérů. Celkový zákrok policistů také vyhodnocuje Odbor vnitřní kontroly pražské policie, což je v takovýchto případech běžné.

Vyjádření GIBS k celé kauze:
Policejní orgán GIBS v případu obžalovaného příslušníka Policie ČR, který v roce 2017 služebním vozidlem zahradil cestu ujíždějícímu motorkáři, úzce spolupracoval a postupoval v rámci trestního řízení v souladu s právním názorem dozorujícího státního zástupce. Tento právní názor je v dané trestní věci pro GIBS závazný.

Vyšetřovatel GIBS vyhodnotil veškeré skutečnosti, výpovědi účastníků, kamerové záznamy a zejména pak znalecký posudek z oboru dopravy, který byl na základě žádosti GIBS zpracován. Ze znaleckého posudku mimo jiné vyplynulo, že řidič ujíždějící na motocyklu nemohl do poslední chvíle vidět služební vozidlo Policie ČR, postavené jako zátaras, neboť vozidlo Policie ČR vjelo do směru jízdy motocyklu zpoza středové stěny tunelu.

V tu chvíli již nebylo možné nijak střetu vozidla s motocyklem zabránit. Bylo tak porušeno omezení stanovené ustanovením § 53 odst. 5 zákona o Policii ČR, tedy aby osobě, proti níž je použito donucovacího prostředku, nebyla způsobena újma zřejmě nepřiměřená povaze a nebezpečnosti jejího protiprávního jednání.

Proti usnesení o zahájení trestního stíhání byla podána stížnost, která byla dozorujícím státním zástupcem Městského státního zastupitelství v Praze zamítnuta jako nedůvodná a na základě výsledku vyšetřování policejního orgánu GIBS byla státním zástupcem podána obžaloba k soudu.

MrK, Týdeník Policie + KŘP hl.m. Prahy + GIBS