logo

Soutěž nezdravotnických složek IZS v poskytování první pomoci vyhráli policisté z SPJ Moravskoslezského kraje

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Jeden tým policistů speciální pořádkové jednotky krajského ředitelství vyhrál soutěž nezdravotnických složek Integrovaného záchranného systému, druhý tým obsadil 3. místo. K umístění přináleží samozřejmě gratulace, avšak možná důležitější rovinou úspěchu je, že policisté vskutku disponují rozsáhlými znalostmi zdravovědy a umí je efektivně aplikovat…

O víkendu se uskutečnila akce „Ostrava žije první pomocí 2019“, kterou pořádal Záchranný tým Českého červeného kříže Ostrava. Celých 11 let nazpět se akce konala na Slezskoostravském hradu pod názvem „Hrad žije první pomocí“, letos byl místem konání multifunkční prostor v centru Ostravy.

Akce nabídla nepřeberné množství informací z oblasti první pomoci a zdravovědy obecně, nechyběly statické ukázky, na kterých se podíleli rovněž naši policisté (ukázky výstroje, výzbroje a techniky).

V rámci akce proběhla také soutěž nezdravotnických složek Integrovaného záchranného systému „Memoriál Marcely Peterové“. Záštitu nad memoriálem převzal hejtman Moravskoslezského kraje prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. Soutěže se zúčastnilo více než 10 tříčlenných týmů, včetně dvou týmů policistů speciální pořádkové jednotky moravskoslezského krajského ředitelství.

Jeden z našich týmů zvítězil, druhý obsadil třetí místo. „Změna místa konání zřejmě přispěla k atraktivitě soutěže, která měla letos i větší spád. Vše se odrazilo také v počtu diváků, kteří vytvořili skvělou kulisu a atmosféru. Organizátoři připravili 10 stanovišť, která soutěžící opravdu prověřila,“ říká nprap. Martin Holaň, který sice nebyl členem týmu, ale nepsaným velitelem policistů na místě. „Kolegové museli správně v co nejkratším čase vyhodnotit situaci a poskytnout adekvátní první pomoc. Rozhodčí poté bodovali podle stanovených kritérií. Po sečtení bodů bylo jasné, že jeden náš tým zvítězil a další obsadil třetí místo. Skvělá práce.“ Lze doplnit, že vítězné družstvo získalo také speciální cenu za imobilizaci zraněné osoby.

Soutěže se zúčastnili policisté, kteří v rámci speciální pořádkové jednotky zastávají specializaci zdravotník.

por. Mgr. Soňa Štětínská, Policie ČR