logo

Soutěž prvosledových hlídek nejlépe zvládli policisté z PMJ Praha

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Soutěž policejních prvosledových hlídek, která proběhla v rámci Rallye Rejvíz 2018, zná své vítěze. S připravenými modelovými situacemi si nejlépe poradila hlídka PMJ Praha ve složení pprap. Michal Bahounek, pprap. Dominik Hřib a pprap. Ivan Ivanka, která tedy obsadila první místo. Na místě druhém se umístila hlídka PEO Pardubice ve složení pprap. Jindřich Souček, pprap. Jiří Douda a nstržm. Patrik Holešovský. Na třetím místě se pak umístila hlídka OHS Liberec, a to ve složení pprap. Josef Havelka, pprap. Stanislav Dušátko a nstržm. David Šámal.

Umístění na dalších pozicích je následující:
4. místo – OOP Milovice
5. místo – OOP Znojmo
6. místo – PEO Hradec Králové
7. místo – OHS Šumperk
8. místo – PMJ Praha
9. místo – PEO Hradec Králové
10. místo – PEO Olomouc

Do Koutů nad Desnou, kde soutěž probíhala, se již ve čtvrtek sjelo přibližně 90 posádek záchranářů nejen z celé České republiky, ale také z různých koutů světa. Zároveň do Jeseníků dorazilo 28 prvosledových hlídek Policie ČR, ať už dvoučlenných, či tříčlenných. Celkově dorazilo soutěžit 71 policistů.

Ve čtvrtek večer zhlédli přítomní účastníci prezentaci o Útvaru rychlého nasazení, kterou si připravil pan Jiří Ignác Laňka.

Youtube Video
Podívat se na video

Od pátečního rána pak policisté i záchranáři soutěžili v řadě modelových situací. Pro policisty byla připravena čtyři stanoviště. Konkrétně se jednalo o zákrok proti retardovanému mladému muži, který v kině bodl nožem svou vychovatelku, dále pak zákrok proti pachateli s nožem na zahradní oslavě plné opilých a zdrogovaných lidí. Třetí modelovou situací v řadě byla nehoda služebního vozidla Policie ČR, ze kterého utíká nebezpečný původně eskortovaný pachatel. Ten je navíc po nehodě ozbrojen služební zbraní jednoho z policistů. Každá prvosledová hlídka si musela poradit nejen s utíkajícím a střílejícím pachatelem, ale také se zraněnými účastníky nehody.

Posledním úkolem pro prvosledové hlídky Policie ČR byla jízda zručnosti. V rámci té čekaly na policisty drobné komplikace. Ke služebnímu vozu totiž vždy doběhly figurantky s tím, že nedaleko zkolaboval muž, kterému je potřeba poskytnout první pomoc. Policisté pak na figurínách cvičili resuscitaci.

Pro posádky záchranářů pak byla připravena řada dalších stanovišť zahrnujících různé situace, ke kterým může v reálu dojít. V jednom případě šlo například o sérii zásahů ve špatně přístupném terénu, kde záchranáři využili také lanovou techniku.

Youtube Video
Podívat se na video

Na organizaci akce se podílela řada lidí, ať už z civilních organizací, záchranných a zdravotnických služeb, policistů ze specializovaných, celostátních i jiných útvarů, Policejního prezidia, jednotlivých Krajských ředitelství. Všem patří obrovské díky za organizaci takto skvěle připravené soutěže.

Na policisty se dorazili podívat ředitel Ředitelství služby pořádkové policie pan Martin Hrinko a policejní prezident pan Tomáš Tuhý. Oba zasahující policisty podpořili, s některými se vyfotili a s jinými zase probrali nástrahy jednotlivých modelových situací.

MrK, Týdeník Policie