logo

Specializovaný tým moravskoslezských záchranářů převážel do Prahy dvě malé děti s podezřením na tuberkulózu

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Výjezdová skupina Týmu pro specializované činnosti ZZS MSK dnes, v pátek 3. února, realizovala další „ostrý“ zásah. Jednalo se o nestandardní transport tří pacientů, ženy a dvou malých dětí, s vysoce infekční chorobou. Transport, zahájený v dopoledních hodinách v Ostravě, byl realizován za zvýšeného hygienického režimu, s využitím speciálního vozidla pro infekční transporty, které ZZS MSK pořídila v loňském roce.

Letos bylo sanitní vozidlo při zásazích se zvýšeným stupněm ochrany využito již u pěti pacientů s podezřením či prokázáním vysoce infekčního onemocnění v našem kraji. Po patnácté hodině posádka všechny tři pacienty zdárně předala do cílové nemocnice v Praze k další léčbě

Vozidlo jako první v České republice disponuje zcela oddělenou kabinou řidiče a nástavbou, tedy ambulantním prostorem. Speciál obsahuje kombinaci nejmodernějších technologií pro jemnou filtro ventilaci kontaminovaného vzduchu přes jednotku, která v nástavbě vytvoří aktivní podtlak a tím velmi výrazně sníží riziko přestupu mikroorganismů mimo vozidlo.

Současně je však vozidlo uvnitř upraveno tak, aby v případě výjezdu k pacientovi s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc, bylo rychle připraveno a odstrojeno k co nejsnazší dekontaminaci a desinfekci. Ve vozidle je pro převoz rizikových infekčních pacientů speciální nástavba nosítek, která dovoluje vyměnit klasické lůžko za transportní izolační prostředek – tzv. bio box.

PhDr. Lukáš Humpl, ZZS MSK