logo

Starší manželský pár zadržel ve svém domě zloděje, ten vyhrožoval, že se vrátí a vyřídí si to s nimi

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Nečekaného návštěvníka objevil v ložnici rodinného domu v Dolní Libchavě manželský pár.

Muž a žena se minulý pátek kolem 18.30 vraceli společně domů autem a trochu je překvapilo, že byla v domě rozsvícená světla. Vysvětlovali si to tím, že se u nich zastavil někdo z rodiny a nebo, že zapomněli zhasnout. Jako první vešla do domu 67letá žena. Když vstoupila do ložnice, všimla si, že se za postelí někdo schovává, ale to ji nevyděsilo. Byla totiž přesvědčená o tom, že si z ní chce syn nebo švagr udělat legraci. Proto směrem k postavě, krčící se za postelí, jenom pronesla, ať už přestane blbnout a vyleze. Přitom současně popošla blíž a odhodila z postele peřinu, která jí bránila ve výhledu. Najednou před sebou uviděla naprosto cizího zanedbaného mladého muže, který začal koktat a vymlouvat se na to, že se sem přišel ohřát. Majitelka domu prokázala velkou dávku odvahy a muže sama zadržela, teprve potom zavolala manžela, který v tu chvíli stále ještě netušil, co se v ložnici odehrává. Manželé pak zloděje drželi až do příjezdu policistů.

Muž jim ale vyhrožoval, že pokud ho nepustí, tak se k nim později vrátí a pomstí se jim. Jeho výhrůžky zněly velmi vážně a vzbuzovaly v nich oprávněné obavy. Teprve po příjezdu policistů majitelé domu zjistili, co tu zloděj odcizil. Jeho totožnost nebylo nijak složité odhalit, protože měl u sebe občanský průkaz. Jedná se o 29letého recidivistu z Novoborska, kterého v minulosti pražské obvodní soudy pravomocně odsoudily za krádeže nejen k zákazu pobytu v hlavním městě, ale také k nepodmíněným trestům odnětí svobody, přičemž z posledního vyšel po 23 měsících teprve 2. března letošního roku. Z rodinného domu v Dolní Libchavě si chtěl odnést dva notebooky, fotoaparát, DVD přehrávač a zlaté i stříbrné šperky, které si připravil k odnesení.

Vzhledem k tomu, že se jedná o nenapravitelného zloděje, podali policisté státnímu zástupci podnět k jeho vzetí do vyšetřovací vazby. Soud ho tam svým rozhodnutím poslal v pondělí. Obviněný se v souvislosti s pátečním případem zodpovídá nejen z přečinů krádeže a porušování domovní svobody, ale také z přečinu nebezpečného vyhrožování, protože majitelům domu hrozil fyzickým násilím a podpálením domu za to, že ho zde zadržovali. Manželé mu sice neustoupili, nicméně jeho výhrůžky na lehkou váhu rozhodně nebrali.

por. Bc. Ivana Baláková, PČR