logo

Stavební firma zbourala památkově chráněnou zvoničku, do které v Sobíně naboural kamion

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Statik, který byl po nehodě kamionu přivolán do Hostivické ulice v pražském Sobíně, aby zhodnotil stav poškozené kapličky se zvoničkou, rozhodl, že objekt reálně hrozí zřícením, a že se musí zbourat.

Na místo proto dorazila stavební firma, která se snažil kapličku strhnout pomocí traktoru. Ještě předtím dělníci pomocí automobilové plošiny odstranili z kapličky zvon.

Protože se demolice pomocí traktoru nepodařila, byl na místo povolán takzvaný „univerzální dokončovací stroj“ (laicky bagr), pomocí kterého byl objekt stržen. Traktor následně pomohl nasměrovat padající sutiny na silnici.

I přes veškerou snahu však došlo k poškození střechy a zdi přilehlého rodinného domu. Nikoliv však k takovému, které by hrozilo v případě samovolného pádu kapličky.

Silnice byla od vzniku nehody až po odtažení havarovaného kamionu a odklizení sutin kapličky zcela uzavřena. Dopravu odkláněli policisté z Oddělení řízení dopravy a strážníci MP Praha z Obvodního ředitelství Praha 13.

Okolnosti nehody jsou dále v šetření. Kapličku se zvoničkou chce městská část postavit novou. Původní, památkově chráněná zvonička, je však již nenávratně ztracena.

MrK, Týdeník Policie