logo

Středočeský antikonfliktní tým má za sebou 200 opatření

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Na basketbalový zápas nymburských hráčů proti polskému týmu v základní skupině Ligy mistrů byl nasazen ve středu 7. února ve sportovní hale v Nymburku společně se členy pořádkové jednotky Středočeského kraje také antikonfliktní tým. Tento zápas je pro členy týmu dvoustým nasazením v rámci bezpečnostního opatření. Antikonfliktní tým Krajského ředitelství policie Středočeského kraje působí na policejní scéně již jedenáctým rokem.

Od samého počátku, a to od 1. dubna 2007, stojí v čele kpt. Bc. Jan Hartman, který má v současné době v týmu dalších 13 speciálně vyškolených policistů. Jejich úkolem a snahou je předejít agresivnímu chování cílových skupin osob (sportovních fanoušků, sympatizantů extremistických hnutí apod.) určitou formou komunikace, diskutováním a trpělivým vysvětlováním o účelu bezpečnostního opatření a možném překročení hranice protiprávního jednání. V případě nerespektování vstřícného přístupu ze strany policie nastoupí proti narušitelům veřejného pořádku takzvaní těžkooděnci, neboli pořádkové jednotky, které zjednají veřejný pořádek a bezpečnost osob a majetku.

Antikonfliktní tým (AKT) je nasazován na různé sportovní akce, demonstrace a další události, kde dochází ke shromažďování většího počtu lidí a očekává se, že bude docházet ke konfliktům a vyhroceným situacím. Do davu členové AKT velmi často vstupují beze zbraně, vybaveni pouze reflexními vestami s označením příslušnosti k Policii České republiky. V několika případech si díky jazykové výbavě členové AKT lehce poradili i s cizinci.

Vzhledem k tomu, že se využívání a nasazování této policejní složky velmi osvědčilo, má nyní každé krajské ředitelství svůj antikonfliktní tým. Vyžaduje-li to bezpečnostní situace, může tým působit i na jiných místech České republiky.

nprap. Mgr. Eva Hašlová, Policie ČR