logo

Středočeští hasiči – letečtí záchranáři cvičili s vrtulníkem Letecké služby Policie ČR záchranu osob na jezu ve Zvíkovci

plk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ke konci června se skupina leteckých záchranářů z územního odboru Kladno HZS Středočeského kraje zúčastnila pravidelného výcviku, který byl tentokrát situován do prostoru jezu na řece Berounce u obce Zvíkovec na Rokycansku.

Do malebné krajiny na pomezí Středočeského a Plzeňského kraje vyrazilo dvanáct příslušníků ze stanic HZS Kladno a HZS Rakovník. K výcviku byl využit vrtulník Bell 412 Letecké služby policie ČR.

Letečtí záchranáři si vyzkoušeli záchranu z tekoucí vodní hladiny za pomocí záchranné smyčky a následně provedli i záchranu z jezu. Tímto náročným výcvikem si procvičili záchranu osob, které by mohly zůstat ve vodním válci.

Dalším námětem výcviku byla záchrana za využití evakuačního koše, který v podvěsu vrtulníku obsluhuje jeden záchranář. Pomocí koše lze najednou evakuovat až tři osoby, kterým hrozí nebezpečí utonutí. Závěsný koš jako záchranný prostředek se dá také použít například při evakuaci osob z hořící budovy – zvláště v případech, kdy není možné ustavit k objektu výškovou techniku nebo její délka není dostačující.

pprap. Martin Parma, HZS SČK