logo

Středočeští hasiči pomáhají kvůli ptačí chřipce v Lázních Toušeň při likvidaci ptactva

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V pondělí 9. ledna v 12.31 hodin začala na farmě v Lázních Toušeni v okrese Praha-východ likvidace ptactva, kterou v souvislosti s výskytem viru ptačí chřipky nařídila Krajská veterinární správa pro Středočeský kraj.

Kromě jednotek profesionálních hasičů ze stanic Mělník, Mladá Boleslav, Stará Boleslav a Říčany se na zásahu podílejí i příslušníci Záchranného útvaru ČR z Hlučína, Jihlavy a Zbirohu, kteří na místo přivezli také nezbytné zařízení na závěrečnou dekontaminaci techniky.

Celkem půjde o likvidace necelé tisícovky kusů, převážně vodní drůbeže a slepic, na dvou lokalitách vzdálených asi 250 metrů. Mezi utracenými opeřenci bude i několik pštrosů a papoušků. Hasiči pomáhají veterinářům s naháněním a odchytem ptactva, které přenášejí do speciálního kontejneru, kde dochází k rychlému usmrcení oxidem uhličitým. Utracená zvířata budou odvezena do kafilérie.

Hasiči pracují ve speciálních ochranných oblecích a obličejových maskách s filtrem, aby měli chráněné i oči a dýchací cesty. Kromě toho mají gumové rukavice a boty. „Musíme zdraví našich lidí chránit, i když přenos viru H5N8 na člověka není prokázaný, ale opatrnosti není nikdy dost. Po ukončení akce musí všichni projít dekontaminačním stanovištěm,“ uvedl ředitel HZS Středočeského kraje plk. Ing. Miloslav Svatoš, který se na likvidační práce do Lázní Toušeně přijel podívat.

Vzhledem k mrazivému počasí se zasahující jednotky střídají. Práce se zřejmě protáhnou, a tak si velitel zásahu nechal na místo přivézt osvětlovací balony z několika blízkých stanic. První skupině se podařilo předat k utracení 780 kusů různého ptactva.

Aviární influenza, tzv. chřipka ptáků, je virová nákaza, která se přenáší jejich trusem. Postihuje volně žijící ptáky a také drůbež nebo chovné holuby. Onemocnění se u ptactva projevuje dýchacími potížemi, ztrátou chuti k jídlu a masivním hynutím. Po deseti letech se Česká republika znovu potýká se zdoláváním této nákazy.

por. Ing. Ladislav Holomčík, HZS SČK