logo

Šumperští a bruntálští policisté se zaměřili na kontroly zimní výbavy

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve středu dopoledne se policisté územních odborů Šumperk a Bruntál setkali společně s pracovnicí prevence a krajským koordinátorem Besipu na Skřítku (silnice I/11 v úseku stoupání mezi Šumperkem a Rýmařovem), aby tam společnými silami kontrolovali především dodržování povinností spojených s provozem vozidel v zimním období.

Hlídky se zaměřily zejména na použití a stav zimních pneumatik a dodržování toho, zda řidiči neřídí vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza či sníh, které by jim zabraňovaly ve výhledu z vozidla. Policisté také zjišťovali, zda řidiči neusedají za volant vozidla, na kterém se nachází led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Tato povinnost platí samozřejmě také pro přepravovaný náklad.

Bez povšimnutí však nezůstaly ani ostatní prohřešky řidičů. Policisté samozřejmě kontrolovali dodržování všech zákonných ustanovení souvisejících s provozem na pozemních komunikacích. Svoji pozornost zaměřili také na pátrání po osobách, motorových vozidlech a na kontrolu přepravovaných věcí, zda tyto nepocházejí z trestné činnosti.

Muži zákona zkontrolovali celkem 58 vozidel a zjistili pět přestupků. Všechny na místě vyřešili uložením pokuty v příkazním řízení. Jednalo se zejména o špatný technický stav vozidel, v jednom případě policisté zjistili nevyhovující stav pneumatik. Další z řidičů si řádně nezajistil přepravovaný náklad a na pokyn policistů musel na místě sjednat nápravu. Obecně lze však konstatovat, že řidiči byli na nešvary zimního počasí připraveni.

Během akce jsme motoristy obdarovali drobnými dárky v podobě předmětů s reflexními prvky.

V této souvislosti policisté řidičům připomínají, že hloubka vzorku hlavních dezénových drážek nebo zářezů pneumatiky musí být nejméně 4 mm na všech kolech (u vozidel do 3 500 kg) nebo nejméně 6 mm na všech hnacích kolech (u vozidel nad 3 500 kg).

Ve snaze zmírnit nepříznivý vývoj na úseku dopravní nehodovosti budou policisté v bezpečnostních opatřeních obdobného charakteru nadále pokračovat.

por. Mgr. Jiřina Vybíhalová, Policie ČR