logo

Surfař na Máchově jezeře odstartoval manévry integrovaného záchranného systému

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V neděli kolem 13.40 přijalo operační středisko Krajského ředitelství policie Libereckého kraje od náhodného svědka prostřednictvím tísňové linky 158 informaci o údajném pádu paraglidisty na plochu Máchova jezera.

Volajícímu nebyl osud muže lhostejný. Operační důstojník okamžitě kontaktoval Zdravotnickou záchrannou službu a Hasičský záchranný sbor a o události je informoval. Na místo vyrazily všechny jmenované složky včetně policejní hlídky. K Máchovu jezeru mimo jiné ve vrtulníku Zdravotnické záchranné služby vyletěli i příslušníci Horské služby speciálně vycvičení ke slaňování.

Naštěstí se ale na ploše Máchova jezera žádná nehoda nestala. Svědek se mýlil. Dnes na Máchově jezeře provozoval kitesurfing 35letý surfař, a když přestal foukat příznivý vítr, rozhodl se surfování ukončit. Kitesurfing je sport spočívající v jízdě po vodě na speciálním prkně za využití takzvaného tažného draka. Tažný drak vypadá jako padák, a poté, co vlivem nedostatku větru dopadl na vodní hladinu, domníval se svědek, že vidí nehodu paraglidisty.

Surfař mezitím doplaval na pláž přístaviště Borný ve Starých Splavech, kde se setkal s posádkou vrtulníku Zdravotnické záchranné služby a byl překvapen, že důvodem přítomnosti záchranářů zde je právě on. Vzápětí záchranáře přesvědčil o tom, že je v pořádku. Je to dobrý konec záchranné akce.

por. Bc. Ivana Baláková, Policie ČR