logo

Téměř 60 lidí se v Hradci Králové přiotrávilo jídlem, případem se zabývá policie

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Již od úterního dne se královéhradečtí policisté zabývají případem zdravotních komplikací desítek osob v Hradci Králové.

Policisté konají na základě informací, které zazněly v médiích a na sociálních sítích. V rámci prověřování případu spolupracujeme s Krajskou hygienickou stanicí Královéhradeckého kraje a Fakultní nemocnicí Hradec Králové. Dle zpráv, které máme k dispozici právě od spolupracujících institucí, bylo k dnešnímu dni ošetřeno necelých 60 osob se zažívacími potížemi, ke kterým mělo dojít po konzumaci jídla z prodejny rychlého občerstvení v centru Hradce Králové.

V současné době zjišťujeme veškeré okolnosti související s postiženými osobami. Dále především zjišťujeme příčinu zdravotních potíží a případnou míru zavinění konkrétní osobou.

Aktualizace:
Na základě dosud zjištěných informací jsme v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti a i nadále úzce spolupracujeme s uvedenými institucemi na objasnění celé události.

Tisková zpráva ZZS KHK (Ivo Novák):
V důsledku konzumace závadného jídla v jednom z rychlých občerstvení v centru Hradce Králové museli záchranáři ošetřovat více než tři desítky lidí. První příznaky se objevily již v pondělí u celkem šesti osob. V úterý pak kvůli stejným obtížím tísňovou linku zdravotnických záchranářů kontaktovalo dalších 29 lidí.

Operátoři vyslali na pomoc výjezdové skupiny rychlé zdravotnické pomoci v celkem čtyřiadvaceti případech, pětkrát bylo možné vyřešit situaci bez výjezdu záchranné služby. Řada dalších postižených vyhledala lékařské ošetření v nemocnici samostatně. Nejvíce výjezdů jsme zaznamenali v úterý mezi patnáctou a osmnáctou hodinou. Přestože všechny královéhradecké posádky měly napilno, běžný provoz záchranné služby situace nijak neomezila a celou událost ZZS KHK zvládla bez nutnosti posílení provozu, či jiných mimořádných opatření. O situaci byla informována rovněž Krajská hygienická stanice, na jejíž pokyn byla provozovna rychlého občerstvení uzavřena.

Nemocní ve věku od 15 do 66 let trpěli vesměs akutními zažívacími problémy – výraznou nevolností, křečemi a bolestmi břicha, průjmy a zvracením. Všechny postižené záchranáři po ošetření transportovali do královéhradecké Fakultní nemocnice. Nikdo z nich nebyl v době našeho ošetřování v ohrožení života.

mjr. Bc. Jan Čížkovský, Policie ČR