logo

Testovali jsme svítilnu Fenix E20 XP-E2

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Dostalo se nám možnosti otestovat další kvalitní svítilnu značky Fenix, tentokrát jí je kompaktní ruční svítilna Fenix E20 XP-E2. Oproti ostatním svítilnám této značky se E20 vyznačuje výrazně nižší cenou, na kvalitě však neztrácí.

Uvádíme to prakticky v každé recenzi. Bez svítilny se žádný policista, strážník, či hasič neobejde. Máme za sebou testy svítilen Fenix TK22, či Fenix UC35. I tentokrát jsme svítilnu otestovali při naší běžné činnosti, tedy při dokumentaci zásahů složek IZS. Protože fotíme hlavně v noci, nebyla o využití svítilny nouze. Tentokrát jsme svítilnu zapůjčili na několik týdnů také hlídce městské policie.

Svítilna Fenix E20 je vyrobena z leteckého tvrzeného hliníku typu T6 s velmi odolným povrchem. Ve svítilně je použita špičková výkonná LED Cree XP-E2 s životností až 50 000 hodin. K dispozici jsou 4 režimy svícení, kdy na nejsilnější režim (265 lumenů) vydrží svítilna svítit při použití alkalických baterií zhruba 30 minut, pokud do svítilny vložíte nabíjecí NiMH baterie, svítilna v nejsilnějším režimu svítí až hodinu a 20 minut. Dosvit je v tomto případě až 210 metrů. Na nejslabší z režimů pak svítilna zvládne svítit až 75 hodin. Policistům se v příslušenství nabízí možnost dokoupení červeného dopravního kužele, který distributor nabízí na svém e-shopu Kronium.cz za cenu 149,- Kč. Svítilna je také kompatibilní s držáky na kolo, či držáky na cyklistické přilby.
K napájení jsou určeny dvě tužkové baterie (AA – alkalické, lithiové, či dobíjecí NiMH). Výrobce tak u tohoto modelu spoléhá na velké rozšíření a skvělou dostupnost těchto baterií.

Svítilna je ještě o něco lehčí, než námi dříve testovaná Fenix UC35. Tentokrát se může svítilna Fenix E20 pyšnit váhou 90g (bez baterií). Vysoká odolnost proti pádu pak zaručuje bezproblémový pád svítilny z výšky jednoho metru. Co se vody týká, je svítilna Fenix E20 vodotěsná do hloubky dvou metrů. Velikost svítilny je 15,4 cm, průměr těla 2,1 cm a průměr hlavy 2,54 cm.

Svítilna má paměť a po vypnutí se při následném zapnutí spustí automaticky v posledním použitém režimu. Díky taktickému vypínači je svítilna vhodná k použití nejen v oblasti myslivosti, ale především v bezpečnostních složkách – taktický spínač nemá, takže asi větu vynechat… Oproti jiným svítilnám má Fenix E20 pouze jeden vypínač, kterým se kromě zapnutí a vypnutí svítilny ovládají také režimy svítivosti.

Výhradním distributorem svítilen Fenix je společnost ARIGA. Svítilnu je možno zakoupit v eshopu Kronium.cz za 999,- Kč včetně DPH.

Klady
+ Velmi nízká cena
+ Malá hmotnost
+ Vysoká odolnost
+ Vodotěsnost
+ Možnost využití světelného (dopravního, výstražného?) kuželu, difuzoru a držáků na kolo a cyklopřilbu

Zápory
-Oproti dražším svítilnám nižší svítivost
-Chybí možnost regulace velikosti světelného kužele (nicméně tuto možnost nahrazuje konstrukce reflektoru, který umožňuje zároveň vidět jak do dálky ostře zaměřeným středem kuželu, tak v nejbližším okolí díky širokému světelnému haló)

V našem testu svítilna obstála na výbornou a můžeme ji proto doporučit. V poměru cena / výkon je ideální svítilnou nejen pro policisty, ale také pro běžné uživatele. Pokud hledáte kvalitní svítilnu za poměrně nízkou cenu, pak je Fenix E20 vhodným řešením. Díky vodotěsnosti se nemusíme bát používat svítilnu v dešti, není potřeba se také bát jejího případného pádu na zem.

MrK