logo

Tisková zpráva Policie ČR a HZS Středočeského kraje k mohutnému požáru v Kutné Hoře

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V neděli 12. srpna 2018 kolem 14:00 hodin došlo z dosud nezjištěných příčin k požáru v objektu průmyslových budov v ulici Čáslavská v Kutné Hoře.

Uvedený požár se následně rozšířil na sousední dvě budovy. Celková škoda na budovách, zařízení a materiálu byla předběžně stanovena na 10.500.000,-Kč.

Na místě požáru zasahovalo celkem 21 požárních jednotek, policisté, městští strážníci, záchranáři a další. S hašením ze vzduchu pomáhal policejní vrtulník. Ve večerních hodinách kolem půl osmé byl požár uhašen.

Dne 13. srpna 2018 proběhlo na místě požáru takzvané ohledání místa činu. Policistům v jejich práci pomáhal policejní dron a psovod se speciálně vycvičeným psem pro detekci akcelerantů hoření.

Tisková zpráva HZS SČK:
Černý kouř a plameny u haly nahlásil řidič, který 12. srpna před půl třetí odpoledne projížděl kolem průmyslové zóny u ulice Čáslavská v Kutné Hoře, část Karlov. Operační důstojník na místo vyslal 4 cisterny a velitele čety ze stanic profesionálních hasičů v Kutné Hoře a Čáslavi a také dobrovolné hasiče z Kutné Hory, část Malín. Začal velice náročný a komplikovaný zásah, na Kutnohorsku největší od roku 2012.

Hasiči z Kutné Hory byli na místě za 5 minut od výjezdu, velitel zásahu hned po příjezdu vyhlásil druhý stupeň poplachu, proto byl okamžitě vyhlášen poplach dalším jednotkám. Po průzkumu bylo zjištěno, že jde o požár haly, převážně plastů, lepenky a zaparkovaného nákladního automobilu na velké ploše v areálu firmy, která se zabývá recyklací odpadů. V ohrožení pro byly dvě přilehlé haly, pole vedle areálu a trafostanice. Na základě průzkumem zjištěných informací nechal velitel zásahu vyhlásit třetí stupeň poplachu. Na místo zamířily další jednotky hasičů. Před 15. hodinou se na místo dostavil řídící důstojník územního odboru, později přijel také ředitel územního odboru, řídící důstojník kraje a další příslušníci HZS Středočeského kraje.

Velitel zásahu organizoval kyvadlovou dopravu vody cisternami a současně dálkovou dopravu vody pomocí čerpadla a hadic z nedalekého lomu. Hustý kouř se z místa požáru šířil do okolí. Ve spolupráci s městem byli informováni občané, aby nevětrali a omezili pohyb venku. Výjezdová skupina chemické laboratoře HZS Středočeského kraje v okolí nenaměřila zvýšené koncentrace nebezpečných látek.

Díky horkému letnímu dni a sálavému teplu, které se šířilo z místa požáru, byl zásah mimořádně náročný. Posádka zdravotnické záchranné služby ošetřila celkem 12 hasičů, převážně se jednalo o přehřátí organismu.

Hasební práce probíhaly pomocí otočných proudnic z nástaveb hasičských cisteren, ale také z několika proudů C s vodou, těžkou pěnou a později střední pěnou. Na hašení se také podílel vrtulník Letecké služby PČR s bambi vakem. Veliteli zásahu usnadňoval práci štáb velitele zásahu.

Hasiči na místě spolupracovali se zástupci vodoprávního úřadu Kutná Hora a pohotovostní službou energetiků.

V 18:30 hodin byl zásah definitivně pod kontrolou a současně byl snížen stupeň poplachu na druhý. Došlo ke snížení počtu zasahujících jednotek. Na místo byla vyžádán cisternový automobil se zařízením pro výrobu speciální suché pěny (One Seven) z Hasičského záchranného sboru podniku Škoda auto Mladá Boleslav a těžká technika (UDS T815 a pásové rypadlo CAT 329E) ze záchranného útvaru Jihlava.

Před 21. hodinou byla zrušena opatření ve vztahu k obyvatelstvu v okolí. Rozhrnování hořlavého materiálu a dohašování probíhalo celou noc do 05:00 hodin, kdy technika záchranného útvaru ukončila svoji činnost. Po 01. hodině byly odvolány další jednotky a na místě zůstali profesionální hasiči z Kutné hory a dobrovolní hasiči z Kutné Hory – Malína. Menší ohniska byla dohašována do 10:00 hodin, pak velitel zásahu oznámil uhašení požáru.

V dopoledních hodinách byl vyžádán statik k posouzení stability haly, která byla požárem poškozena. V pondělí 13. srpna odpoledne na místě stále probíhá vyšetřování ve spolupráci s Policií ČR. Příčina a přesná výše škody zatím nebyla stanovena, bude pravděpodobně vyšší než 10 milionů korun. Požárem byla zasažena hala o ploše 500m2, venkovní sklad materiálu na ploše 530 m2, nákladní automobil a 750 m2 travního porostu za areálem.

Na hašení se přímo podílelo celkem 21 jednotek požární ochrany (HZS stanic Kutná Hora, Čáslav, Kolín a Zruč nad Sázavou; HZS podniků ČKD Kutná Hora a Škoda auto; JSDH obcí Církvice, Červené Pečky, Chlístovice, Křesetice, Kutná Hora – Malín, Malešov, Močovice, Nová Ves I., Nové Dvory, Ovčáry, Potěhy, Starý Kolín, Týnec nad Labem, Veltruby a Žehušice) s 35 vozidly (22 cisteren, 1 automobilová plošina, smykem řízený nakladač, kontejnerové automobily, protiplynový, týlový a nákladní kontejnery, dopravní a velitelské automobily) a více než 100 hasičů. Jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Žleby a Vrdy zajistily po dobu zásahu zálohu stanic Kutná Hora a Čáslav.

por. Mgr. Vendulka Marečková, Policie ČR + Jaroslav Gabriel, HZS SČK