logo

Tisková zpráva Policie ČR k pátrací akci po bruslaři na přehradě Orlík

jhc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V sobotu 3. března po 15:00 hodině přijali policisté několik oznámení o prolomení ledu na Orlické přehradě. Do vody spadly 3 osoby, které na Orlické přehradě bruslily.

Na místo okamžitě vyjely všechny složky IZS včetně letecké záchranné služby. Díky výborné spolupráci a rychlému zákroku se dvě osoby, pod kterými se led prolomil v místě pod zámkem Orlík, podařilo z vody vytáhnout. Skončily v rukou záchranářů a byly převezeny do nemocnice. Třetí bruslař, který se propadl do vody nedaleko Žďákovského mostu v lokalitě Na Pískách takové štěstí bohužel neměl. Zmizel pod ledem a přes veškerou snahu přítomných složek IZS se jej nepodařilo zachránit.

Na místo posléze vyrazili také policejní potapěči Zásahové jednotky KŘP JčK, kteří ve spolupráci s potapěči Hasičského záchranného sboru pátrali po ztraceném bruslaři. Pracovali do večerních hodin, tělo se však nepodařilo najít. Pátrací akce tak byla přerušena a pokračovala dále v neděli.

Policisté z obvodního oddělení Zvíkovské Podhradí zjistili, že zmizelým bruslařem by měl být pravděpodobně muž (38 let) z Kolínska, který vyrazil na přehradní nádrž Orlík na brusle a nevrátil se domů.

V souvislosti s touto tragédií policisté důrazně varují občany, aby v těchto dnech, kdy roste teplota vzduchu, nevstupovali na zamrzlé vodní plochy. Led není již dostatečně pevný a dochází k jeho rychlému odtávání. Není vyloučené, že by se podobná tragedie mohla opakovat. Zvažte proto, zda na nebezpečný led vstoupíte Vy nebo Vaše děti!

por. Ing. Štěpánka Uhlířová, Policie ČR