logo

TOXI tým zajistil při realizaci na Praze západ dvě varny pervitinu

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Od listopadu 2017 se kriminalisté z toxi týmu Územního odboru Praha – západ zabývali případem výroby a distribuce drogy pervitin. Jednalo se o velice rozsáhlou drogovou trestnou činnost, kdy samotní výrobci této drogy působili hned na několika místech současně. Distribuce probíhala na území Prahy západ, hlavního města Prahy a také v Libereckém kraji.

Dne 5. února 2018 provedli kriminalisté realizaci celého případu, do které byli zapojeni policisté nejen z Územního odboru Praha západ, ale také Zásahová jednotka Středočeského kraje, krajští kriminalisté a také kriminalisté z libereckého toxi týmu. Realizace probíhala na několika místech současně.

Objeveny byly dvě kompletní varny pervitinu a zadrženo pět osob. Čtyři osoby na území našeho kraje a jedna v Libereckém kraji. Jedna varna se nacházela v prostorách bývalé ledárny na území hlavního města Prahy, druhá v rekreační chatě v Lipencích na Praze 5. Zajištěny byly dvě kompletní laboratoře sloužící k výrobě drogy pervitin a velké množství chemikálií. Vzhledem k tomu, že objem chemických látek byl tak velký, byla na místa domovních prohlídek, kde byly nalezeny, přivolána jednotka HZS, která provedla jejich bezpečné zajištění k následné manipulaci. K jedné ze zajištěných laboratoří byli kriminalisté nuceni přivolat také policejního pyrotechnika, neboť se na místě nacházely i třaskavé chemické látky a hrozilo ohrožení života a zdraví zúčastněných osob. Přivolaný pyrotechnik tyto látky zajistil k bezpečné likvidaci.

Při domovních prohlídkách byly navíc objeveny a zajištěny dva odcizené motocykly, které budou po ohledání vráceny majitelům.

Jedna z varen se nacházela poblíž cyklostezky na poměrně frekventovaném místě, kde výrobci mohli drogu pervitin poměrně snadno distribuovat koncovým uživatelům. Chata v Lipencích, kde byla objevena druhá varna, se již v minulosti stala několikrát útočištěm výrobců drog a bylo zde prováděno několik realizací ze strany kriminalistů.

Všichni zadržení jsou sami uživateli drogy pervitin a v minulosti mají někteří z nich za sebou drogovou a majetkovou trestnou činnost. Všichni byli obviněni z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. U tří budou kriminalisté dávat podnět státnímu zastupitelství na podání návrhu vzetí do vazby. V případě odsouzení všem pěti hrozí za spáchání výše uvedeného trestného činu trest odnětí svobody v trvání od dvou do deseti let.

Jednou z obviněných osob je 38letá žena, která je v současné době ve čtvrtém měsíci těhotenství, je narkomankou a v minulosti byla za drogovou trestnou činnost odsouzena. Jeden ze zadržených mužů páchal drogovou trestnou činnost již v osmdesátých letech. Ve výkonu trestu odnětí svobody si postupně odpykal deset let. Jedná se o recidivistu. Kriminalisté odhadují, že z množství nakoupených chemikálií za celou dobu působení této organizované skupiny včetně zajištěných látek, by se jim mohlo postupně podařit vyrobit i cca 40 kilogramů drogy pervitin.

nprap. Marcela Pučelíková, Policie ČR