logo

Třinečtí kriminalisté dopadli pachatele, který vyráběl a prodával tlumiče

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Díky poznatku, který na začátku tohoto roku operativní činností získali kriminalisté z Třince, se jim podařilo zadržet a v současné době již obvinit devětatřicetiletého muže z přečinu nedovolené ozbrojování a přečinu neoprávněné podnikání. V průběhu důkladného a velmi náročného vyšetřování, policie zajistila také větší část již prodaných zakázaných doplňků zbraní.

Uvedený pachatel měl nejméně od září loňského roku do doby zadržení, tedy do května letošního roku vyrábět a prostřednictvím internetových portálů nabízet k prodeji nejen tlumiče hluku výstřelu, ale také střílející propisky malé ráže. Tyto zakázané doplňky zbraní sám vyráběl a následně nabízel k prodeji v pronajaté kanceláři v okrajové části obce Třinec. V době, kdy již nebylo pochyb o trestné činnosti tohoto pachatele, byla provedena prohlídka kancelářských prostor, při které bylo zajištěno několik kusů tlumičů hluku výstřelu, střelivo a další důkazy vedoucí k distribuci a prodeji těchto zakázaných doplňků zbraní konkrétním osobám. Jelikož kupci, kteří byli z větší části držiteli zbrojních průkazů a pocházeli z různých krajů České republiky, bylo do této akce zapojeno celkem 47 územních odborů jednotlivých Krajských ředitelství Policie České republiky. Úspěšnou spoluprací se takto podařilo ustanovit na 75 odběratelů tlumičů hluku výstřelu a 6 odběratelů střílejících propisek pocházejících z České republiky. Jelikož na základě přímých důkazů bylo zjištěno, že jednadvacet tlumičů hluku výstřelu bylo prostřednictvím zásilkových institucí zasláno na Slovensko, byla nutná přeshraniční spolupráce se Slovenskou republikou. I ta vedla k úspěšnému ustanovení všech jednadvaceti odběratelů.

Devětatřicetiletý pachatel si touto trestnou činností přišel na více jak tři sta deset tisíc korun.

Muži za přečin nedovolené ozbrojování a přečin neoprávněné podnikání hrozí trest odnětí svobody až na pět let. Jelikož obviněný muž s policisty plně spolupracoval a k trestné činnosti se doznal, je v současné době stíhán na svobodě. V minulosti byl již dvakrát soudně trestán pro trestnou činnost majetkového charakteru. Byl také držitelem zbrojního průkazu, který mu byl však z důvodu páchání trestné činnosti odebrán.

V souvislosti s tímto případem bylo zahájeno trestní řízení se všemi odběrateli výše uvedených zakázaných doplňků zbraní, kdy navíc při provedených domovních prohlídkách bylo u těchto odběratelů zajištěno 55 kusů nelegálně držených zbraní.

nprap. Karolína Bělunková, Policie ČR