logo

U nehody zastavil jako první vodňanský policista v době osobního volna, z převráceného auta vyprostil dva zraněné

jhc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V neděli krátce po obědě havaroval řidič osobního automobilu Ford Focus u rybníka Řepice poblíž Strakonic. Řidič vezoucí jednoho spolujezdce, jel ve směru na Strakonice a pravděpodobně nepřizpůsobil při projíždění pravotočivé zatáčky rychlost jízdy, vylétl s vozem ze silnice, kde se automobil několikrát převrátil přes střechu a skončil na poli. Svědkem hrozivě vypadající nehody byl naštěstí duchapřítomný policista prap. Jan Srb z Obvodního oddělení Vodňany (kolegy zachycen na fotografii) který po stejné silnici právě přijížděl od Strakonic.

Policista ihned zastavil, nezaváhal ani minutu a spěchal k havarovanému vozidlu. Uvnitř spatřil dvě zraněné osoby stále ještě připoutané bezpečnostními pásy. Řidič se svým spolujezdcem byli navíc ve vozidle zaklíněni. Policista neváhal, rukou rozbil okno a zkřížené dveře se snažil otevřít. To se mu po chvíli podařilo a dveře násilím otevřel a zraněné osoby z vozidla opatrně vytáhl. U havárie zastavilo další vozidlo a jeho řidič informoval záchranáře.

Oba muži byli zakrvácení. „Všiml jsem si, že se z vozidla začíná kouřit a bylo mi jasné, že by mohlo začít hořet a že chlapům jde o sekundy. Proto jsem opatrně jednoho po druhém z vozidla vytáhl a snažil se s nimi komunikovat, byli v šoku,“ popsal záchranářům a kolegům situaci na místě Jan Srb.

Na místo události následně dorazili policisté a záchranáři, kteří si oba zraněné převzali do své péče. Policista si za své jednání zcela jistě zaslouží obrovské poděkování.

mjr. Mgr. Bc. Jiří Matzner, Policie ČR