logo

U požáru pole na Mělnicku zasahovalo 15 jednotek hasičů

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Požár odpadu v nepoužívané silážní jámě u obce Úžice, část Netřeba na Mělnicku byl hasičům nahlášen v úterý 3. července po 15. hodině. Na místo vyjely čtyři cisternové automobily. Po příjezdu první jednotky velitel zásahu uvedl, že se požár rozšířil na přilehlé pole se vzrostlou pšenicí, vyhlásil druhý stupeň poplachu a vyžádal na místo další cisterny.

Vzhledem k nárazovému větru se požár v obilí velmi rychle šířil směrem na části obcí Korycany, Netřeba a Kopeč. Po 16. hodině převzal velení zásahu velitel čety ze stanice Mělník, vyhlásil 3. stupeň poplachu, vyžádal další cisterny a nechal prověřit dostupnost letecké techniky na hašení. Ve dvou sousedních obcích byla vytvořena čerpací stanoviště pro cisterny. Operačním střediskem byli informováni starostové okolních obcí.

Po 17. hodině byl požár pod kontrolou a probíhalo dohašování lokálních ohnisek. Omezit rozvoj požáru pomohl místní zemědělec s těžkou technikou. Letecké hašení bylo proto odvoláno, došlo k redukci zasahujících hasičů. Před 19. hodinou bylo místo velitelem zásahu předáno zástupci majitele a jednotce sboru dobrovolných hasičů obce Chlumín nařízen dohled nad místem do půlnoci.

Plocha požáru byla odhadnuta na 60 hektarů a předběžná výše škody vypočtená uživatelem pole je 1,3 mil. Kč. Příčina požáru zůstává v šetření.

U události zasahovaly jednotky Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje ze stanic Neratovice, Kralupy nad Vltavou a Mělník. Dále jednotky hasičských záchranných sborů podniků Aero Vodochody Aerospace a SŽDC Kralupy nad Vltavou a v neposlední řadě také jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí Dolínek, Dřínov, Chlumín, Kly, Libiš, Neratovice, Úžice, Veltrusy, Velvary a Vojkovice. Celkem 15 jednotek s 24 vozidly, převážně cisternami.

Youtube Video
Podívat se na video

Zálohu stanice Neratovice pro případné řešení další mimořádné události zajistila jednotka dobrovolných hasičů z Kostelce nad Labem.

Jaroslav Gabriel, HZS SČK