logo

Ujíždějící recidivista v Alfě Romeo naboural při honičce policejní vůz

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V sobotu 10. února krátce po třetí hodině vykonávali policisté z oddělení hlídkové služby v Liberci běžný dohled nad veřejným pořádkem. Během hlídkové činnosti zaznamenali projíždět nedaleko hokejové arény v Liberci bílou Alfu Romeo. Pomalu jedoucí vozidlo se muži zákona rozhodli zastavit a posádku zkontrolovat. Jakmile se však modrý maják služebního vozu rozblikal, bílá Alfa začala prudce zrychlovat a vzdalovat se policejnímu vozu. Rychlostí téměř 130 kilometrů v hodině se hbité vozítko řítilo centrem města, přičemž nejen že jeho řidič nerespektoval povolenou rychlost, dopravní značení, ale přejížděl mimo jiné také do protisměru, kde ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu.

S policejním vozem v závěsu najela Alfa na silnici první třídy ve směru na Prahu. Několik zběsilých manévrů s předstíraným odbočováním mělo policisty zmást. Zkušení muži zákona však neměli v úmyslu nechat ujíždějícího piráta silnic zmizet. Neustále se drželi za bílým vozem a obratně zvládali nástrahy na výzvy k zastavení nereagujícího řidiče. V rychlostech téměř 190 kilometrů v hodině minula vozidla odbočku na Jeřmanice, Jablonec nad Nisou, Hodkovice a směřovala dále na Prahu. Na odbočovacím pruhu k Sychrovu řidič Alfy sjel z hlavního tahu, několikrát odbočil a zřejmě netuše, že se ocitne opět před vyústěním sjezdu ze silnice I/35, zastavil před zákazovou dopravní značkou. Ta označovala výjezd ze silnici I/35. Řidič Alfy tak stál v protisměru onoho sjezdu.

Před zákazovou značkou řidič znejistěl. Kolem jeho Alfy v tu chvíli již byla dvě policejní auta a jedno z nich zamezilo pirátovi pokračovat v jízdě. Cesta v protisměru frekventované silnice první třídy by mohla být fatální. Nepoučitelný řidič však opět nereagoval na výzvy k zastavení, sešlápl plyn a akcelerující Alfa nabourala do policejního vozu. Po agresivním a nebezpečném manévru projelo bílé vozidlo zákazem a vjelo do protisměru. Prostředkem dvouproudé komunikace směřovalo k Turnovu. Během zběsilé jízdy, pronásledován policejními hlídkami, se řidič Alfy snažil dělat vše proto, aby zamezil policejním vozům své předjetí.

Turnovem kličkovalo bílé vozidlo místy rychlostí až 130 kilometrů v hodině a pokračovalo dál na Mnichovo Hradiště. Při jedné z odboček u hlavní silnice řidič pronásledovaného vozu zřejmě předpokládal, že policistům ujede tak, že vjede na rozlehlou louku. Ani to se však agresivnímu řidiči nepodařilo. Najel zpět na hlavní tah na Mnichovo Hradiště. Město opět zcela nepochopitelně „prolétl“ rychlostí vysoko přes sto kilometrů v hodině s policejními hlídkami v zádech. Osudným se mu stal až manévr v levotočivé zatáčce po sjezdu z hlavní silnice v Sychrově u Mnichova Hradiště. Řidič Alfy nezvládl řízení a havaroval. Setrvačností pohybující se Alfa doslova přerazila betonovou skruž a převrátila se přes střechu ze stráně. Policisté se okamžitě rozběhli, nejen k havarovanému automobilu poskytnout osádce první pomoc, ale také zadržet unikajícího řidiče, který vylezl zpoza volantu a začal utíkat do tmy. Nedoběhl daleko. Skončil po pás ve vodě místního mokřadu poté, co se pod ním prolomil tenký led. Policisté jej okamžitě zadrželi spolu s dalšími dvěma muži tvořícími zbylou osádku Alfy. Hrozivě vypadající havárie si naštěstí nevyžádala žádná závažná zranění nebo újmu na životech.

U zadrženého 24letého řidiče z Jablonce nad Nisou, který má Okresním soudem vysloven zákaz řízení motorových vozidel, provedli policisté orientační dechovou zkoušku. Přístroj vykázal pozitivní hodnoty přes půl promile alkoholu v dechu.

Všichni tři muži ve věku mezi 24 až 30 lety putovali na policejní služebnu, kde měli co vysvětlovat.

Recidivistovi z Jablonce nad Nisou sdělili policisté obvinění z přečinu násilí proti úřední osobě a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což mu v případě odsouzení může hrozit trest odnětí svobody na šest měsíců až šest let. Ze svého zadržení byl propuštěn a je vyšetřován na svobodě.

por. Bc. Vojtěch Robovský, Policie ČR