logo

Ujíždějícího Němce nezastavila na D5 ani střelba policistů, honičku ukončil až zátaras z kamionu

plk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté z 1. oddělení obecné kriminality z územního odboru Plzeň – venkov se v současné době zabývají případem násilí proti úřední osobě a obecné ohrožení.

Tohoto jednání se měl dopustit 21letý muž, když dne 25. dubna 2017 řídil osobní vozidlo německé registrační značky Opel Corsa na dálnici D5 a u obce Rudná v přibližně 16:45 hodin odjel z čerpací stanice bez zaplacení za natankování pohonných hmot ve výši přibližně 1 300 korun. Na základě této skutečnosti zahájila hlídka dálničního oddělení Svojkovice jeho pronásledování, která řidiče posléze vyzvala k zastavení vozidla za použití výstražného světelného a zvukového znamení, kdy na to nereagoval a po úhybném manévru pokračoval dál v jízdě směrem na Rozvadov.

Řidič dále na dálnici D5 v tunelu Valík nereagoval na dopravní značení zákaz vjezdu a odstavným pruhem objel stojící vozidla a pokračoval dál v jízdě. Posléze hlídka policie vytvořila na dálnici překážku z kolony stojících nákladních vozidel a služebního vozidla, na základě čehož zúžila průjezd odstavným pruhem a dala řidiči znamení k zastavení vozidla, kdy řidič na to opakovaně nereagoval a přitom jel na policistu, který proti němu použil donucovací prostředek hrozbu namířenou střelnou zbraní a následně varovný výstřel.

Řidič však na to nereagoval, a proto byl policista donucen uskočit na kamenný násep bezprostředně před tímto vozidlem, aby nedošlo k jejich vzájemnému střetu. Poté hlídka dálničního oddělení Ostrov vytvořila kolonu vozidel v celé šíři pozemní komunikace, čímž došlo k zastavení pronásledovaného vozidla.

Následně hlídka policie za použití donucovacích prostředků muže zadržela. Muž byl na místě podroben dechové zkoušce na přítomnost alkoholu v dechu s negativním výsledkem a orientačnímu testu na přítomnost omamných a psychotropních látek také s negativním výsledkem. Při celém incidentu nedošlo k žádnému zranění.

Kriminalisté v této věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu násilí proti úřední osobě a obecné ohrožení a případem se dále zabývají.

por. Ing. Jan Koželuh, PČR