logo

URNA zadržela cizince, který měl provést sofistikovaný útok na Finanční správu

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), zařazeni v pracovním týmu Daňová Kobra, v minulém týdnu zadrželi ve spolupráci s Útvarem rychlého nasazení (URNA) cizího státního příslušníka, který měl provést sofistikovaný útok na Finanční správu ČR s úmyslem způsobit škodu nejméně 63 milionů korun.

Na případu s krycím názvem „SAVORY“ pracoval tým Daňové Kobry několik měsíců za velmi intenzivní podpory Finančního analytického úřadu a Generálního finančního ředitelství.

Společným úsilím přišli pracovníci Daňové Kobry na stopu dvou cizinců, kteří po vzájemné domluvě a v úmyslu neoprávněného obohacení měli založit v období od listopadu 2015 do dubna 2016 na různých pobočkách bank (Praha a Liberec), nebo na internetové síti celkem 43 bankovních účtů. Následně měli vyplnit na internetových stránkách Ministerstva financí ČR oznámení o změně registračních údajů jménem 43 dotčených daňových subjektů (jednalo se zejména o známé stavební společnosti), čímž měli záměrně uvést příslušné finanční úřady v omyl o číslech bankovních účtů těchto subjektů pro výplatu nadměrných odpočtů DPH. K dokonání činu nedošlo, neboť včasným zásahem pracovníků Daňové Kobry nadměrné odpočty ve výši cca 63 milionů korun vyplaceny nebyly.

Zadokumentování a odhalení této trestné činnosti bylo velice časově náročné. Osoby znaly metody a formy policejní práce a navíc jeden z obviněných okamžitě po spáchání tohoto trestného činu opustil území České republiky. K páchání trestné činnosti měly osoby používat několik desítek mobilních telefonních čísel a na území České republiky se výhradně pohybovaly pod falešnou identitou, k čemuž využívaly padělaných dokladů. K síti internet se připojovaly z anonymních WIFI sítí.

Doslova mravenčí prací našich kriminalistů došlo k jejich odhalení. Zadržen byl jeden z cizinců, kterého kriminalisté NCOZ obvinili ze zločinu podvodu ve stádiu pokusu a přečinu padělání a pozměnění veřejné listiny. Soudce jej následně vzal do vazby. Druhý cizinec je pro stejné skutky trestně stíhán jako uprchlý a policisté po něm pátrají. V případě uznání viny hrozí oběma osobám trest odnětí svobody až na deset let.

V rámci provedených domovních prohlídek kriminalisté NCOZ zajistili důkazní materiál, finanční hotovost ve výši 500 tisíc korun, 15 tis. USD a rovněž padělané dokumenty a platební karty k desítkám bankovních účtů.

Je třeba zdůraznit, že této trestné činnosti bylo zabráněno již ve fázi pokusu, čili nedošlo ke způsobení žádné škody. Věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

Kromě popsané trestné činnosti jsou tyto osoby podezřelé i z dalších skutků, které budou předmětem dalšího prověřování.

plk. Mgr. Jaroslav Ibehej, PČR