logo

V bulharské dodávce objevili celníci na dálnici D2 4400 kusů nekolkovaných cigaret

jhm msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Další nelegálně přepravované tisíce neznačených cigaret odhalili v pátek večer jihomoravští celníci na dálnici D2.

Stejně jako koncem ledna se jednalo o dodávkové vozidlo s bulharskou státní poznávací značkou, ve kterém cestovaly osoby rumunské státní příslušnosti za prací do Belgie a Německa. Tentokrát to byl vůz Volkswagen Transporter navíc s přívěsným vozíkem. Kromě řidiče ve voze cestovalo dalších osm pasažérů.

Po nezbytné kontrole osobních dokladů a ověření totožnosti celníci přistoupili ke kontrole zavazadel a veškerého nákladu. Všichni pasažéři před tím vypověděli, že nepřeváží žádný alkohol, cigarety ani jiné zájmové zboží. Přesto celníci v jednom ze zavazadel našli 22 kartonů cigaret značky MARBLE bez tabákové nálepky a s označením „FOR DUTY FREE ONLY“.

K cigaretám se přihlásila jedna z cestujících, která uvedla, že je převáží pouze pro osobní spotřebu a nakoupila je na trhu v Rumunsku, doklad o nákupu ovšem neměla. V souladu se zákonem o spotřebních daních je však pro osobní potřebu a bez daňového dokladu na daňovém území ČR možno převážet maximálně 800 kusů cigaret.

Množstevní limity na dopravované zboží pro fyzické osoby, které dopravují výrobky podléhající spotřebním daním pro osobní spotřebu (ne pro účely podnikání) z členských zemí EU.

Celníci zajistili celkem 4400 kusů cigaret a únik na spotřební dani byl předběžně vyčíslen na 12 000 korun. V konečném důsledku zboží propadne ve prospěch státu, následně bude zničeno a majitelka bude muset zaplatit dlužnou spotřební daň.

por. Mgr. Lada Temňáková, Celní správa