logo

V hotelu v Potštejně byla nalezena průmyslová trhavina, zneškodnil ji policejní pyrotechnik

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Rušno bylo v pondělí dopoledne v centru obce Potštejn. Policisté evakuovali několik osob a na několik okamžiků museli zastavit dopravu.

V pondělí krátce po půl deváté ráno přijal operační důstojník oznámení o nálezu podezřelého předmětu v jednom objektu v Potštejně. Hlídka kosteleckých policistů na místě toto zjištění potvrdila. Okamžitě zahájila bezpečnostní opatření dle předpisů. V perimetru několika desítek metrů prostor nálezu uzavřela a několik osob také evakuovala. Do příjezdu pyrotechniků zajišťovala bezpečnost v lokalitě a do ohraničeného prostoru nikoho nepustila. Pyrotechnická služba s technikou po příjezdu a prvotním prozkoumání nálezu podezřelý předmět naložila do speciálního vozidla. Během tohoto úkonu policisté uzavřeli provoz na frekventované komunikaci č.I/14 i vedlejší silnici k centru obce. Pyrotechnici pak za asistence policie a hasičů nalezenou průmyslovou trhavinu na odlehlém bezpečném místě zneškodnili. Akce bez škody na majetku či zranění osob byla úspěšně ukončena krátce před půl druhou odpoledne. Událost dál prověřují kostelečtí policisté.

Policie upozorňuje – pokud kdokoliv najde zbraň, náboje, granáty, podezřelé balíčky, tašky a jiné věci s neznámým obsahem, nedotýká se jich a nález oznámí nejbližším policistům nebo na linku 158. Neodborným zacházením by mohl způsobit výbuch, výstřel, zranění nebo dokonce i smrt svoji či jiné osoby. V případě, že přivolá policisty k neznámé věci a pyrotechnik zjistí, že v ní nic nebezpečného není, trest mu nehrozí. Naopak trest a náhrada škody hrozí tomu, kdo oznámí „bombu“ a policisté pak zjistí, že si celou věc vymyslel.

por. Mgr. Alena Kacálková, Policie ČR