logo

V Karlových Varech mají hasiči společné operační středisko s městskou policií

kvk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Operátoři tísňové linky i operačního střediska hasičů a městských strážníků pod jednou střechou. To se podařilo po několikaletém úsilí v Karlových Varech.

V rámci projektu sloučení operačního řízení složek IZS fungují od letošního roku v jedněch prostorách operační střediska hasičů a karlovarské městské policie společně. Model jednoho centra jako první zrealizovali představitelé záchranných složek v Moravskoslezském kraji, kde funguje společné integrované bezpečností centrum s operátory z řad hasičů, policie a záchranné služby. Podle náměstka ředitele HZS Karlovarského kraje pro IZS a operační řízení Oldřicha Volfa je sloučení v Karlových Varech druhým místem v republice, kde složky IZS spolupracují v rámci operačního řízení v jednom prostoru.

Myšlenka sloučení operačních středisek začala v Karlovarském kraji již v roce 2011. Na přelomu loňského a letošního roku se spustilo zkušební období fyzické integrace operačního střediska hasičů, kde je zároveň i Telefonní centrum tísňového volání linky 112, a operačního střediska karlovarské městské policie s tísňovou linkou 156. Plán do budoucna je fyzické sloučení i operátorů dalších složek IZS, především operátorů záchranné služby a Policie ČR, ale například i možnost zapojení do centrálního řízení i dalších městských policií. Tuto myšlenku prosazuje nejen HZS, ale například i představitelé Karlovarského kraje, jak deklaroval náměstek hejtmana Petr Kubis.

Společné operační středisko má zefektivnit práci operátorů, zrychlit přenos informací a především zrychlit samotný rozhodovací proces při řešení mimořádných událostí, na kterém se podílí zpravidla více složek IZS najednou.

S využitím projektu Integrovaného operačního programu z peněz EU byla na operačním středisku provedena v letech 2010 – 2015 mimo jiné modernizace informačních systémů, které propojily jednotlivá operační střediska základních složek IZS. V dalším plánovaném kroku je fyzická integrace operátorů v jednom centrálním středisku. Pro tuto myšlenku dle slov náměstka hejtmana Petra Kubise chce kraj zpracovat studii jednotného operačního střediska IZS v kraji a následně hledat možnosti financování.

HZS Karlovarského kraje