logo

V Policejním muzeu probíhá výstava Kriminalistika ve fotografii 2

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V úterý 18. září 2018 byla v Muzeu Policie ČR zahájena výstava Kriminalistika ve fotografii 2, kterou uspořádal Kriminalistický ústav k oslavám 60. výročí své existence ve spolupráci s Muzeem Policie ČR pod záštitou policejního prezidenta a Nadace policistů a hasičů.

Slavností vernisáže se zúčastnili náměstek policejního prezidenta pro SKPV plk. Ing. Mgr. Jaroslav Vild, 1. náměstek ministra vnitra pro řízení sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání JUDr. Ing. Jiří Nováček, starostka Úřadu městské části Praha 2 Mgr. Jana Černochová, ředitelka Muzea Policie ČR PhDr. Marcela Machutová, ředitel Nadace policistů a hasičů PhDr. Vladimír Šutera, autoři fotografií a další významní představitelé policie a spolupracujících organizací.

Oslavovat a pomáhat – dražba fotografií pro nadaci
V průběhu akce byly vyhlášeny výsledky fotografické soutěže na téma kriminalistika ve fotografii, kterou připravil Kriminalistický ústav ve spolupráci s Nadací policistů a hasičů. Do soutěže se zapojilo 32 autorů – policistů a občanských zaměstnanců Policie ČR, kteří zaslali přes 150 fotografií. Odborná porota složená z profesionáních fotografů z řad policie i civilní sféry hodnotila uměleckou a vypovídající hodnotu fotografií v souladu s podmínkami soutěže. „Jako jeden z členů poroty musím přiznat, že nebylo jednoduché vybrat 50 fotografií na výstavu a určit pořadí prvních pěti vítězných, protože všechny zaslané fotografie byly velice povedené,“ uvedl ředitel Kriminalistického ústavu plk. Mgr. Ľuboš Kothaj a poděkoval autorům za účast v soutěži. „Díky vašemu přispění můžeme naplnit jeden z hlavních cílů soutěže – pomoci rodinám našich kolegů, kteří přišli o život ve výkonu služby,“ vysvětlil ředitel Kothaj. Pět vítězných fotografií a šestá nesoutěžní, kterou doporučila porota, budou vydraženy na koncertě Nadace policistů a hasičů dne 22. listopadu 2018 v Hotelu Ambassador v Praze. Celý výtěžek dražby bude věnován na konto nadace.

Fotografie nebo umělecká díla
Vítězem fotografické soutěže je kpt. Bc. Petr Švarc z Kriminalistického ústavu, který z rukou náměstka Vilda převzal hlavní cenu – hodnotný fotoaparát. Fotografie kpt. Švarce zachycuje střelné kanály v balistickém gelu a vznikla při dokumentaci zkušební střelby v balistické zkušebně Kriminalistického ústavu. „Z výhry mám samozřejmě velkou radost. Doufám, že se podaří moji i fotografie kolegů vydražit za vysokou částku, která pomůže dobré věci,“ řekl s úsměvem kpt. Švarc.

2. místo – prap. Bořivoj Krejsa, Územní odbor Ústí nad Orlicí (fotografie s názvem Pytláctví),
3. místo – nprap. Jindřich Janata, Územní odbor Svitavy (fotografie s názvem Nehasit, hořím!),
4. místo – kpt. RNDr. Petra Kunčar, PhD., Krajské ředitelství policie hl. m. Prahy (fotografie s názvem Lysohlávky),
5. místo – nprap. Bc. Pavel Honal, Obvodní ředitelství policie Praha I. (fotografie s názvem Otisk).

Cenu poroty za originalitu získal kpt. Bc. Miloslav Švarc z Kriminalistického ústavu za reprodukci diapozitivu rentgenového snímku kostry netopýra.

Expozice zahrnuje snímky zajištěných stop pořízených na skutečných místech trestných činů i snímky naaranžované, kdy se autor reálným místem činu pouze inspiroval. K vidění jsou zajímavé umělecké fotografie zachycující pomůcky, prostředky či práci kriminalistů, makrofotografie z odvětví daktyloskopie, biologie, botaniky, chemie, stejně tak zajímavé fotografie zachycující oblast trasologie, balistiky nebo mechanoskopie. „Nejsou to jen snímky dokumentující místo činu, ale mnohdy máte pocit, že jde o skutečná umělecká díla, kde byste prvek kriminalistiky ani nehledali,“ vyzdvihl jedinečnost fotografií a nadání policistů náměstek policejního prezidenta Jaroslav Vild.

Výstavu Kriminalistika ve fotografii 2 můžete v Muzeu Policie ČR navštívit do 21. prosince 2018.

kpt. Mgr. Petra Srnková, Policie ČR