logo

V Praze proběhlo cvičení na nehodu dodávkového automobilu, který přepravuje boxy s velmi nakažlivou látkou

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Dne 05.10.2017 v 13:00 hodin proběhlo cvičení pražských hasičů ve slepé části Rozvadovské spojky. Cvičně došlo k nahlášení dopravní nehody dodávkového automobilu, ze kterého se vysypaly krabice s neznámým označením.

Průběh cvičení:
Volající oznámil, že vidí na krabicích tři dotýkající se kruhy s jedním kruhem přes prostředek v trojúhelníku a částečně čitelný nápis BIO. Automobil je v příkopu a za volantem sedí řidič, který nereaguje na volání. Na jiném obalu je vidět černý „!“ na červeném pozadí.

KOPIS HZS hl. m. Prahy po obdržení této informace vyslalo síly a prostředky na místo mimořádné události a informovalo ostatní zainteresované složky. Po příjezdu na místo zásahu bylo zjištěno, že se jedná o dopravní nehodu, u které se v autě nachází řidič bez známek pohybu. V nákladovém prostoru byla objevena krabice, která je označená jako biologicky nebezpečný materiál.

Činnost jednotky se během cvičení zaměřila na záchranu osoby a likvidaci nebezpečného nákladu. Cvičný zásah byl prováděn v ochranných oblecích a dýchací technice. Současně bylo cvičení zaměřeno na identifikaci a likvidaci nebezpečné látky vyhodnocené jako „B-agens“.

Pro následnou dekontaminaci bylo zřízeno dekontaminační pracoviště. Cvičení dále simulovalo porušení vrchního obalu převážených vzorků (B-agents se převáží v tzv. trojobalu). Celé cvičení probíhalo v plné ochraně. Hasiči a další složky IZS dále nacvičovali postup náhlém kolapsu jednoho ze zasahujících. Cvičně byla provedena i dekontaminace prostoru havárie, zasaženého automobilu a zasahujících osob.

mjr. Bc. Martin Kavka, HZS Praha