logo

V Rakodavech se zřítila štítová stěna domu, na místo vyjely složky IZS

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Pomoc tří jednotek hasičů si v sobotu ve večerních hodinách vyžádala událost spojená s technickou asistencí po pádu štítové stěny staršího rodinného domku v Rakodavech (Věrovany) na Olomoucku. Oznámení přijalo centrum tísňového volání v sobotu 10.3.2018 krátce po půl sedmé večerní s upřesněním okolností a vyloučení možného zranění osob.

Operační středisko k místu ihned vyslalo své jednotky z požárních stanic Olomouc a Prostějov, posílené o posádky vozidel se speciální technikou s předurčením pro destrukce a závaly, doplněné dobrovolné hasiče Věrovany.

Hasiči po svém příjezdu provedli důkladný průzkum místa po zřícení části zdiva ze štítové stěny, vyhodnotili možná hrozící nebezpečí a v součinnosti pro konzultaci povolali také statika. Z celkové analýzy vyplynula nutnost pažení nosné stěny rodinného domu a návazně na to odlehčení v podobě odstranění zbylé části zdiva po úrovně tzv. věnce.

Během zásahu bylo rovněž ve spolupráci s hotovostní službou energetické společnosti zajištěno z bezpečnostních důvodů odpojení nedalekého vedení elektrického proudu. Jednalo se o časově náročný zásah s ohledem na dodržování maximální bezpečnosti pro všechny zasahující, kompletní bezpečnostní opatření tak hasiči ukončili v brzkých ranních hodinách následujícího dne. Závěrem místo události opětovně bezpečnostně ohraničili a provedli poučení vlastníků objektu.

Zdeněk Hošák, HZS OLK