logo

V rámci akce s krycím názvem „AYGO“ byla odhalena velkoobjemová pěstírna marihuany

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Dne 1. srpna byla ve večerních hodinách zahájená společná akce Celní protidrogové jednotky GŘC, Národní protidrogové centrály SKPV a Krajského ředitelství policie Středočeského kraje s krycím názvem „AYGO“. Bezpečnostním složkám se podařilo zadržet organizovanou skupinu 9 vietnamských osob, která vybudovala na území Středočeského kraje velkoobjemovou pěstírnu marihuany. Prodej sušiny této rostliny byl primárně určen odběratelům mimo Českou republiku.

Následující den v odpoledních hodinách proběhla další společná akce, jejímž cílem bylo zadržení další hledané vietnamské osoby na Letišti Václava Havla, jejímž záměrem bylo vycestovat do Vietnamu, a tím se vyhnout trestnímu stíhání v České republice.

Při zadržení pachatelů a následných domovních prohlídkách byla objevena funkční pěstírna, ve které bylo zajištěno celkem 4 392 rostlin konopí v různé fázi růstu a dále téměř 1000 ks sazeniček v pěstebních boxech, tj. celkem asi 5 400 rostlin konopí. Rovněž bylo zajištěno 20 kg rostlinné sušiny obsahující látku delta-9-THC určené k následné distribuci, rohovina afrických zvířat, finanční hotovost ve výši cca 330.000,- Kč v různých měnách a 4 osobní motorová vozidla.

Šetření prokázalo, že v minulosti byl na česko-slovenské hranici zadržen maďarský kurýr převážející téměř 11 kg rostlinné sušiny právě z této „pěstírny“ určené pravděpodobně pro maďarský trh.

Dotčeným osobám hrozí trest odnětí svobody s horní hranicí 12 až 18 let. Všechny obviněné osoby jsou v současné době stíhány vazebně.

Celní správa ČR úspěšně spolupracuje s ostatními složkami v boji proti nelegálnímu dovozu a výrobě omamných a psychotropních látek. Poslední společný zásah proběhl v červnu, kdy při akci „TULIPÁN“ byla zadržena organizovaná skupina občanů české státní příslušnosti nelegálně dovážející omamné a psychotropní látky z Holandska.

kpt. Ing. Hana Prudičová, Celní správa