logo

V rámci akce s krycím názvem LASO zadrželi olomoučtí kriminalisté trojici podezřelých ze série vloupání

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté územního odboru Olomouc, oddělení obecné kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování, na základě dlouhodobé a pečlivě rozpracované operativní činnosti, týkající se problematiky majetkové trestné činnosti, realizovali začátkem ledna letošního roku akci „LASO“. Při ní zadrželi tři muže ve věku 40, 42 a 48let z Olomoucka, důvodně podezřelé z vloupání do tří objektů na Olomoucku – firmy, hotelu a benzínové čerpací stanice. Ke vloupání do těchto objektů došlo v průběhu prosince roku 2017. Kriminalisté na objasnění případů usilovně pracovali. Důkladně a pečlivě vyhodnocovali a prověřovali kamerové záznamy, zajištěné stopy, získané informace a poznatky. Výsledkem byla pak akce „LASO“ a zadržení tří podezřelých.

Jak při šetření vyplynulo, 48letý muž se společně s 42letým mužem měli podílet na vloupání do tří objektů a 40letý muž se společně s nimi měl podílet na vloupání do jednoho z objektů.

K vloupání do firmy došlo začátkem prosince 2017. Tuto pouze prohledali, ale nic nevzali. Z hotelu, do kterého se vloupali 24. prosince loňského roku, odcizili peníze, mobilní telefon a dálniční známky. Čerpací stanici navštívili 31. prosince 2017 a odnesli si rovněž peníze a obálku s dálničními známkami na rok 2018. Celková škoda odcizením a poškozením byla doposud předběžně vyčíslena na 141 330 korun. U dvou z nich, 42letého a 48letého muže, byly provedeny také domovní prohlídky. Při nich byly zajištěny věci, které pocházejí z trestné činnosti a věci, které mohou přispět k objasnění případů. Ty budou podrobeny další analýze a znaleckému zkoumání.

Muži, podezřelí z uvedeného protiprávního jednání, si začátkem ledna letošního roku převzali usnesení o zahájení trestního stíhání. 48letý muže byl kriminalisty obviněn z trestného činu krádež, spáchaného ve formě spolupachatelství a v jednom případě ve stadiu pokusu a trestného činu poškození cizí věci, spáchaného ve formě spolupachatelství. 42letého muže kriminalisté obvinili ze spáchání trestného činu krádež, spáchaného formou spolupachatelství. 40letý muž si vyslechl sdělení obvinění ze spáchání trestného činu krádež, spáchaného ve formě spolupachatelství a v jednom případě ve stadiu pokusu a trestného činu poškození cizí věci, spáchaného formou spolupachatelství.

Všichni tři mají za sebou bohatou trestní minulost, převážně majetkové povahy. Ke svému jednání se doznali. Všem obviněným, v případě prokázání viny a odsouzení, hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Kriminalisté dali podnět státnímu zástupci k vydání návrhu na vzetí 48letého obviněného do vazby, který byl soudem akceptován a obviněný byl eskortován do vazební věznice.

Obvinění ve věku 40 a 42let jsou stíhání na svobodě.

por. Mgr. Irena Urbánková, Policie ČR