logo

V rámci bezpečnostního opatření na 17. listopadu v Praze musely opakovaně zakročovat pořádkové jednotky

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V rámci oslav státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii byly v metropoli nahlášeny desítky akcí. Pražská policie nic nepodcenila a připravila adekvátní bezpečnostní opatření.

Do toho byly zapojeny nejen Speciální pořádkové jednotky z celé republiky, tedy z Ústí nad Labem, Brna, Prahy a Frýdku – Místku, ale také krajské pořádkové jednotky, kupříkladu ze Středočeského, či z Olomouckého kraje. Zapojeni byli také policisté z antikonfliktních týmů z několika krajů a stejně tak psovodi byli na akci naveleni hned z několika oddělení.

Do opatření byli zapojeni prakticky „všichni“ pražští policisté, od místních oddělení, přes oddělení hlídkové služby, 158 Dejvice, PMJ Praha, dopravní policisty, SKPV, cizineckou policii, až po vedoucí funkcionáře a velitele opatření.

Až do odpoledních hodin řešili policisté především drobné konflikty a problémy. Zásadnější problémy nastaly až ve chvíli, kdy se na pochod vydali příznivci Miloše Zemana, a to z Letenských sadů směrem do centra. Pochod musel z bezpečnostních důvodů, a po domluvě s policisty, opakovaně měnit svou trasu.

U Rudolfina zatarasili pochodu cestu názoroví odpůrci z řad příznivců krajní levice. Ti vytvořili lidský řetěz napříč ulicí. Když opakovaně neuposlechli zákonnou výzvu Policie ČR, došlo k zákroku pořádkové jednotky. V tu chvíli většina z lidského řetězu utekla pryč. Několik osob bylo omezeno na osobní svobodě.

Část levicově zaměřených názorových odpůrců přeběhla o kus dále, kde se opět pokusila vytvořit lidský řetěz. Opět bránila řádně nahlášenému pochodu. I zde došlo k zákroku, především kriminalistů a policistů z MOP a OHS, kdy byla zajištěna nejméně jedna osoba (tentokrát z řad účastníků pochodu). Oba tábory od sebe oddělila opět pořádková jednotka.

Jakmile dorazil pochod do Křížovnické ulice, zatarasili mu krajně levicově orientovaní aktivisté cestu. Oba tábory od sebe musela znovu oddělit pořádková jednotka. Nasazeni byli policisté z SPJ Praha, či z pořádkové jednotky z Olomouckého kraje. Značnou roli zde hráli také policisté z antikonfliktního týmu. Ti se snažili zajistit svým kolegům od pořádkových jednotek dostatek prostoru, což jim ztěžovali turisté i neukáznění kolemjdoucí.

Youtube Video
Podívat se na video

Kvůli zákroku pořádkové jednotky byla Křížovnická ulice na několik desítek minut zcela neprůjezdná. Policisté vytlačili názorové odpůrce ze silnice a obestoupili je. Pochod se následně otočil a odešel opět jinou trasou. U některých osob byly v Křížovnické ulici zajištěny zbraně.

Po zbytek večera se neslo opatření opět v duchu spíše drobných incidentů a problémů.

MrK, Týdeník Policie