logo

V rámci cvičení „hořel“ v Berouně nově zrekonstruovaný kulturní dům Plzeňka

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Nově zrekonstruovaná budova společenského domu Plzeňka v Berouně byla ve středu 9. listopadu 2016 místem konání prověřovacího cvičení složek integrovaného záchranného systému.

Námětem cvičení byl vznik požáru způsobený závadou na elektroinstalaci. Hořet začalo v průběhu divadelního představení pro žáky základních škol. Vlivem uskladněných hořlavých materiálů pod pódiem došlo k rychlému rozvoji požáru, což bylo simulováno takzvaným diskotékovým kouřem.

Role figurantů se výtečně zhostili žáci a pedagogové z berounských základních škol a dospělé divadelníky skvěle zahráli studenti ČVUT z kladenské fakulty biomedicínského inženýrství. Při snaze o opuštění zakouřeného sálu vznikla panika, při které se zranilo 17 osob. Hasiči a záchranáři museli například řešit intoxikace zplodinami hoření, pád ze schodů, úrazy spojené s chaosem při natěsnání více osob do prostoru užšího schodiště a podobně.

S ohledem na informace od oznamovatele a počet zraněných byla událost od počátku řešena v rámci II. stupně poplachu IZS. Cílem cvičení bylo prověření dojezdových časů a spolupráce jednotlivých složek, poskytování první pomoci a třídění raněných metodou START, prověření činnosti týmu posttraumatické péče a operační úrovně řízení. V neposlední řadě byla ověřena taktika zásahu při požáru členitého objektu s nutností vyhledávání osob.

Na bezproblémovém a hladkém průběhu prověřovacího cvičení složek IZS se podíleli zástupci města Berouna, příslušníci Policie ČR z obvodního oddělení Beroun, strážníci Městské policie Beroun a tým záchranářů a lékařů Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

I když se celého cvičení zúčastnilo přibližně 220 figurantů a cvičících, obešlo se bez skutečných zranění a traumat.

Za možnost realizace prověřovacího cvičení děkují pořadatelé zástupcům města Beroun a Městského kulturního centra.

kpt. Ing. Mgr. Hynek Černý, mjr. Ing. Milan Provazník, HZS SČK