logo

V rámci realizace zadrželi kriminalisté společně s týmem daňové Kobry 19 lidí, zajistili 32 motorek a 11 aut

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V lednu a únoru letošního roku odhalil tým Generálního ředitelství cel a tým odboru hospodářské kriminality moravskoslezské policie zadokumentoval protiprávní jednání dvou skupin osob, jež se měly podílet na nelegálním zpracování tabáku a zkrátit tak spotřební daň.

V závěru ledna bylo v jedné z obcí na Frýdecko-Místecku zadrženo sedm podezřelých osob (z toho 2 cizinci). Po shromáždění důkazů pak zahájil vrchní komisař moravskoslezské policie trestní stíhání šesti mužů ve věku 27 – 57 let a dále zahájil trestní stíhání jedné právnické osoby pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Pachateli tohoto skutku hrozí trest odnětí svobody na pět až deset let. Obvinění využili svého práva a ve věci odmítli vypovídat. Soud vzal do vazby čtyři obviněné.

Muži jsou obviněni, že v době od 16. 11. 2017 do 20. 1. 2018 měli sedmkrát dovézt na území České republiky tabákové listy podléhající zdanění. Materiál pak měli v hale jednoho z obviněných nelegálně řezat, fermentovat a zpracovat v tabák, vhodný ke kouření. Tento produkt pak měli skladovat v hospodářské budově obviněného.

Celkem tak měli přivézt 10 500 kg tabákového listu a 9 000 kg měli nařezat a nelegálně zobchodovat, bez vědomí správce daně. Škoda, která vznikla, byla vyčíslena ve výši 23 095 500 korun.

Obvinění měli sofistikovaně rozděleny role. Jeden z obviněných jako statutární zástupce obchodní korporace měl pořídit skladovací halu pouze za účelem nelegálního skladování tabákového listu a jeho zpracování na tabák vhodný ke kouření. Cizinec měl nakoupit tabákový list, na základě smyšlených přepravních listů pak materiál dovézt na Frýdecko-Místecko. Spolu s dalšími obviněnými měl pak tabákový list složit v předmětné hale za účelem řezání a fermentace.

Policisté provedli dvě domovní prohlídky, prohlídky šesti motorových vozidel, deseti garáží a jedné rozsáhlé skladovací haly. V průběhu prohlídek byl zajištěn tabákový list o hmotnosti 1 500 kg, nařezaný tabák, řezačka, zařízení k fermentování, respirátory, náhradní nože k řezačce.

Při prohlídce haly byla odhalena pěstírna konopí s více jak 220 kusy rostlin a také dlouhá střelná zbraň s desítkami nábojů. Obě skutečnosti jsou předmětem dalšího prověřování.

Na majetku obviněných bylo zajištěno 536 000 korun, 32 motocyklů typu JAWA, 11 vozidel zn. Mercedes, BMW a FIAT – tzv. veteránů.

Dne 28. 2. 2018 bylo zadrženo 12 osob (z toho 10 cizinců) ve věku 28 – 52 let. Po shromáždění důkazů zahájil vrchní komisař moravskoslezské policie trestní stíhání osob pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Pachatelům hrozí trest odnětí svobody od pěti do deseti let. Soud vzal do vazby všech 12 obviněných.

Muži jsou obviněni, že nelegálně vyráběli cigarety v období nejméně od listopadu roku 2017. Objekt v teritoriu Karvinska měli nejprve upravit (zateplit, zatemnit a odhlučnit). Následně měli do objektu instalovat kompletní linku k nelegální výrobě cigaret. Řezaný tabák pak měli přebírat od jednoho z obviněných. Část objektu měla být navíc upravena za účelem utajeného ubytování osmi cizinců – dělníků, kteří měli obsluhovat výrobní linku a podílet se na nelegální výrobě cigaret. Víc jak 2 926 000 kusů cigaret měli označit známou obchodní značkou, balení nebyla opatřena povinnou tabákovou nálepkou. Řezaný tabák měli muži nelegálně skladovat. Způsobená škoda na zkrácení spotřební daně činí 17 908 875 korun.

Dokumentování protiprávního jednání a realizace jednotlivých úkonů byla vzhledem ke specifiku věci náročná. Více jak 50 policistů a celníků provedlo prohlídku areálu objektu, tři domovní prohlídky a prohlídky pěti vozidel. Zajistili víc jak 2 926 000 kusů cigaret balených v krabičkách a víc jak 4 560 kg řezaného tabáku. Vše bylo nutno během několika desítek hodin zadokumentovat a zajistit. Podezřelí byli zadrženi při nelegální výrobě cigaret.

mjr. Mgr. Gabriela Holčáková, Policie ČR