logo

V rámci uctění památky padlých kolegů vystoupají horští záchranáři na Sněžku, zároveň s tím zahájili lavinový kurz

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Jako každý rok i v pondělí 16 ledna členové Horské služby a její příznivci vystoupají na úbočí Sněžky. Zde si připomenou tragédii z roku 1975, při níž zahynuli dva členové HS Štefan Spusta a Jan Messner.

Záchranáři z České republiky a Polska se sejdou v horské boudě Slezský dům a poté se vypraví na úbočí. Zde položí věnec ke křížku, který tragickou událost připomíná.

Zároveň s touto akcí začal dnes kurz pro psovody a lavinové psy. „Budeme cvičit až do pátku. Kurzu se zúčastní 25 psovodů s jejich čtyřnohými kamarády, dalších 25 lidí bude působit v roli figurantů či zajišťovat výcvik,“ uvedl Adolf Klepš, náčelník Horské služby Krkonoše. Cvičení pořádá Horská služba pravidelně každý rok a letos se koná od pondělí 16. ledna do pátku 20. března 2015.

Během kurzu si členové HS kromě výcviku psů zopakují i metodiku lavinové problematiky a zásahů. Psovodi se psy cvičí vyhledávání osob z předem připravených cvičných záhrabů, poslušnost a pohyb v lavinovém terénu. „Tentokrát se kurzu účastní psovodi z horských služeb a záchranných organizací České republiky, Slovenska, Polska a Rakouska“ doplnil Adolf Klepš s tím, že se kurzu zúčastní i členové dalších složek Integrovaného záchranného systému.

HS ČR