logo

V rámci vyšetřování nehody zájezdového autobusu s cizinci pomáhali policistům občané Jindřichova Hradce

jhc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Řidič autobusu, cizinec maďarské národnosti, dne 27. července kolem 10:25 hodin řídil ve směru od Telče na Studenou autobus, mezinárodní značka Hungaria, kdy v tomto autobuse převážel celkem třicet čtyři čínských turistů.

Poblíž obce Horní Bolíkov na Jindřichohradecku, ve směru od Telče na Studenou, se pravděpodobně plně nevěnoval řízení autobusu a v mírné levotočivé zatáčce pravou částí autobusu najel na nezpevněnou krajnici vozovky, která se pod hmotností autobusu utrhla. Řidič se snažil sjetí autobusu mimo vozovku zabránit, kdy s autobusem jel několik desítek metrů, avšak ve svahu pod vozovkou se převrátil na svůj pravý bok a přitom vyvrátil zde rostoucí strom. Při této dopravní nehodě utrpěli tři ženy a jeden muž zranění. Tři z cizinců byli po ošetření téhož dne z jindřichohradecké nemocnice propuštěni do domácího léčení. Jedna z žen utrpěla přinejmenším zlomeninu ruky, kdy byla převezena do nemocnice v Jihlavě. Zde se podrobila operačnímu zákroku s hospitalizací a s předpokládanou dobou léčení nejméně dva měsíce.

Na místě dopravní nehody zasahovaly všechny složky IZS nejen z Jihočeského kraje, ale též z kraje Vysočina. Za policii Územní odbor J.Hradec vyjeli na místo dopravní policisté, ale i kompletní výjezdová skupina služby kriminální policie a vyšetřování. Policisté z OOP J.Hradec se v rámci svých možností starali poté o zraněné cizince po ošetření v místní nemocnici, zajišťovali též lékařské zprávy o rozsahu jejich zranění.

Jindřichohradeckým kriminalistům vyvstal nelehký úkol, neboť k vyslechnutí řidiče byl zapotřebí tlumočník z jazyka maďarského a k vyslechnutí přinejmenším tří zraněných tlumočník z jazyka čínského. Tlumočník do čínštiny se však v Jihočeském kraji ani v kraji Vysočina nenachází! Pomyslný „trn z paty“ kriminalistům vytrhli až místní obyvatelé. Muž plynně hovořící maďarsky a zejména žena čínské národnosti, která v J. Hradci podniká. Bez jejich pomoci by výslechy všech výše uvedených zainteresovaných osob proběhnout nemohly.

Po precizním zadokumentování nehodového děje a provedených výsleších řidiče autobusu i zraněných osob vypracoval policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování sdělení obvinění, které si podezřelý řidič autobusu převzal ještě téhož dne. Již obviněný řidič je nyní trestně stíhán pro trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti za který mu v případě soudem uznané viny hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let nebo zákaz činnosti. O události byly vyrozuměny zastupitelské úřady Maďarska a Číny.

por. Mgr. Bc. Hana Millerová, PČR