logo

V Sokolově proběhl Den s Policií ČR, na diváky čekaly dynamické ukázky

kvk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Areál Bohemia v Sokolově patřil v sobotu 23. června Policii České republiky, potažmo jejím fanouškům. V areálu proběhl Den s Policií České republiky.

Akce probíhala od 14 hodin, kdy byla slavnostně zahájena nástupem čestné jednotky. Následoval koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Po celou dobu byla divákům k dispozici policejní technika, včetně několika stánků.

Na akci byl prezentován policejní dron z KŘP Středočeského kraje, potažmo z Příbrami, dále se zde prezentovala se svou technikou Pyrotechnická služba Policie ČR, Cizinecká policie, Kriminalistický ústav Praha, policisté z Oddělení služební hipologie, policisté z Oddělení služební kynologie, Zásahová jednotka KŘP Plzeňského kraje, která na místo dorazila i se svým obrněným transportérem, dále pak jednotlivé hlídky Policie ČR z obvodních oddělení, kdy byla k vidění služební vozidla Hyundai Tucson, Hyundai i35, Škoda Octavia II. i III. generace, Škoda Yeti, VW Crafter, štábní vozidlo Pořádkové jednotky Plzeňského kraje, VW Amarok, vůz kriminalistického technika, řada motocyklů, Škoda Superb a Škoda Octavia v civilním provedení, či hybridní vůz BMW i8, aktuálně zapůjčený plzeňské policii.

K vidění byla také technika německé policie, konkrétně šlo o osobní služební vůz, o dva dodávkové vozy a o služební motocykl. Na děti čekaly balónky, které rozdávaly policistky z Oddělení tisku a prevence, jenž mělo na akci rovněž vlastní stánek. Děti zaujal také stánek Kriminalistického ústavu Praha, kde si mohly vyzkoušet porovnávání zajištěných stop.

V rámci dynamických ukázek se v ulici vedle areálu představili policisté na služebních motocyklech, kteří předvedli se svými stroji „BALET“. Šest policejních motorkářů předvedlo divákům svůj um, za což sklidili velký potlesk.

Následovala ukázka karlovarské Pořádkové jednotky, jenž je složena z policistů z Obvodních oddělení a Dopravních inspektorátů. Policisté předvedli zákrok proti davu chuligánů, a to různými způsoby. V jednom případě předvedli také zákrok proti chuligánům společně s policisty z Oddělení služební hipologie.

Ihned poté následovala dynamická ukázka policejních psovodů. Ti předvedli se svými čtyřnohými parťáky poslušnost, pohyb se zbraní v ruce, či zákroky proti nebezpečným pachatelům. V jednom případě zakročoval služební pes proti pachateli, který s nožem v ruce ohrožoval ženu, v dalším případě zase proti pachateli, který po policistech střílel. Ani střelba však služebního psa nezastavila a svého protivníka skolil k zemi. V rámci další ukázky předvedli policisté z Oddělení služební kynologie zadržení ozbrojeného pachatele dvěma služebními psy najednou.

Policejní instruktoři představili divákům služební sebeobranu. Policisté z Oddělení služební hipologie se pak znovu představili v rámci několika ukázek, kdy s koňmi proráželi sudy, projížděli přes oheň, jezdili okolo bouchajících petard, či se světlicí v ruce. Služebním koním nevadil ani dým z odhozené dýmovnice.

Okolo 17:20 vzlétl do vzduchu policejní dron. Ještě před jeho vzletem odlétl z místa policejní vrtulník, aby se po ukázce dronu vrátil do areálu Bohemia a v rámci poslední ukázky se představil společně s policisty ze Zásahové jednotky KŘP Plzeňského kraje divákům.

Policisté z plzeňské zásahovky se slaňovali po silnějším i tenčím laně. Předvedli záchranu svého kolegy z obrněného transportéru, zajištění perimetru a zpětný odlet zavěšeni na palubním jeřábu vrtulníku Letecké služby Policie ČR. Další členové plzeňské Zásahové jednotky pak předvedli zadržení nebezpečného pachatele v osobním vozidle. I tato ukázka sklidila u diváků úspěch a uzavřela tak sobotní policejní odpoledne v Sokolově.

V neposlední řadě se na akci představili také partneři celého dne, k vyzkoušení byl například simulátor nárazu, nebo simulátor otočení vozidla. Akci moderoval Vladimír Keblúšek.

MrK, Týdeník Policie