logo

Vedení Policie ČR oficiálně vyslovilo podporu obžalovanému policistovi z PMJ Praha

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Vedení Policie ČR se postavilo za svého policistu Šimona Vaice, který stojí před soudem, a který je obžalován na základě vyšetřování GIBS. Podle inspekce policista při honičce v Těšnovském tunelu v Praze ohrozil svým zátarasem ujíždějícího motorkáře, který následně havaroval.

„Vedení PČR tímto vyjadřuje plnou podporu obžalovanému policistovi, který ve středu stane před OS pro Prahu 8. Odbor vnitřní kontroly neshledal v jeho zákroku pochybení a s jeho závěry se ztotožňujeme i nadále. Případnou právní pomoc jsme v případě požadavku připraveni poskytnout,“ uvedla Policie ČR na svém Twitterovém účtu.

Původní tisková zpráva Policie ČR k případu (16.7.2017):
Přibližně pět minut po čtrnácté hodině si hlídka policistů pohotovostní motorizované jednotky všimla v oblasti Prahy 7 Holešovic motorkáře.

O tom policisté na základě místní znalosti věděli, že by měl mít vysloven zákaz řízení motorových vozidel. Proto se péjáci rozhodli provést silniční kontrolu. Avšak stejně jako v předchozích případech, tak i tentokrát se motorkář snažil policistům zmizet a proto jejich pokyny k zastavení nerespektoval.

Motorkář před policisty ujížděl Argentinskou směrem do města, přes Hlávkův most až do Těšnovského tunelu. Tam už mu další hlídka policistů pohotovostní motorizované jednotky vytvořila v tunelové troubě směrem do Sokolovské ulice na Prahu 8 zátaras svým policejním autem.

Z dosavadních zjištěná vyplývá, že motorkář chtěl zřejmě ujet za každou cenu. Do policejního vozidla, které tvořilo zátaras, totiž narazil bez jakéhokoliv brždění. Tomu nasvědčuje fakt, že se policistům oddělení dopravních nehod nepodařilo do této doby najít jakoukoliv brzdnou stopu motocyklu.

Další prošetřování také potvrdilo původní domněnku policistů pohotovostní motorizované jednotky. Ke třicetiletému „motorkáři“ totiž policisté zjistili, že do této doby má vysloveny celkem čtyři zákazy řízení motorových vozidel. Dva už má takzvaně za sebou, třetí by mu měl končit letos v říjnu, na který navazuje čtvrtý s platností od letošního října až do roku 2019. Navíc má tento řidič, s ohledem na vyslovené zákazy řízená, zadržený řidičský průkaz.

Motorkář při střetu s policejním vozem utrpěl vážná zranění, pro která následně skončil v nemocnici. Tam také skončili dva policisté z nabouraného auta, ti „pouze“ s lehčími zraněními.

„Záchranáři u řidiče motocyklu zavedli žilní vstup, použili límec a vakuovou matraci a převezli jej k následné péči na anesteziologicko-resuscitační oddělení nemocnice na Vinohradech s mnohačetnými zraněními. Dva policisté z osobního vozu utrpěli lehká zranění a byli převezeni do motolské nemocnice,“ uvedla mluvčí ZZS HMP Jana Poštová.

Celou událost nyní prošetřují policisté oddělení dopravních nehod, kteří zjišťují příčiny popsané srážky a míru zavinění jejích jednotlivých aktérů. Celkový zákrok policistů také vyhodnocuje Odbor vnitřní kontroly pražské policie, což je v takovýchto případech běžné.

MrK, Týdeník Policie + Policie ČR