logo

Více než 2 tisíce rukojmích, 400 policistů a 70 teroristů, takové bylo největší protiteroristické cvičení v historii ČR

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V areálu Kongresového centra v Praze proběhlo v úterý dopoledne avizované cvičení složek IZS, tématicky zaměřené na zásah složek IZS proti teroristům, kteří obsadili Kongresové centrum a zadržují v něm přes dva tisíce rukojmích.

Scénář byl následující. V objektu Kongresového centra probíhalo muzikálové představení, které sledovaly více než dva tisíce lidí. Do objektu v průběhu představení vtrhlo přibližně 70 teroristů, kteří budovu obsadili a přítomné vzali jako rukojmí. Jejich požadavek byl jasný. Žádají propuštění svých kolegů z vězení. Jakékoliv další vyjednávání odmítají.

Na místo se proto sjíždí policisté z Útvaru rychlého nasazení, krajských Zásahových jednotek, či Speciální pořádkové jednotky Praha. Široké okolí je uzavřeno páskami. Hlídají je strážníci MP Praha, či policisté z Místního oddělení. Situaci ze vzduchu monitoruje policejní vrtulník s termovizí.

Teroristy na střeše objektu zneškodnili policejní odstřelovači. V tuto chvíli přilétají ke Kongresovému centru tři vrtulníky Letecké služby Policie ČR, na jejichž palubě jsou policisté z Útvaru rychlého nasazení a Zásahové jednotky. Část z nich sjíždí po lanech na střechu, další část seskakuje z vrtulníků, které přilétly blíže ke střeše. Ve stejnou dobu najíždí před Kongresové centrum několik speciálně upravených vozidel s příslušníky Útvaru rychlého nasazení a Zásahových jednotek.

Za zvuku zásahových výbušek vnikají policisté dovnitř objektu. Postupně eliminují všechny ozbrojené útočníky. V případě reálného útoku by policistům z výše zmíněných útvarů a jednotek pomáhala také Armáda ČR. V případě tohoto cvičení byli vojáci v roli pozorovatelů.

Na místo se sjíždí posádky záchranářů, v tomto případě byly využity posádky ZZS HMP (včetně Inspektora provozu, velkokapacitního speciálu Atego, velkokapacitního speciálu GOLEM, lékařských posádek a vedení záchranné služby, dále pak posádky zdravotnických služeb Pragomedika PLUS, Ambulance Meditrans a Asociace dobrovolných záchranářů. Ke Kongresovému centru přijíždí také šest jednotek HZS Praha a jednotka podnikových hasičů Kongresového centra.

Za asistence hasičů, policistů z SPJ Praha a záchranářů byli z objektu vyváděni lidé. Zraněné vynášeli záchranáři na nosítkách, či policisté a hasiči v provizorních vozících, které si v rámci improvizace uvnitř objektu „našli“. V péči záchranářů skončilo 64 lidí. Část z nich byla převezena do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, která se cvičení účastnila.

Hlavní sál dokázali policisté vyklidit za čtyři minuty. Ani vyklizení zbytku objektu jim netrvalo příliš dlouho. Venku probíhalo třídění zraněných systémem „START“.

Samotné cvičení připravovala Policie ČR více než půl roku. Jedná se o největší cvičení svého druhu v historii České republiky. Kromě více než 2 tisíc figurantů, které záchranné složky sháněly na sociálních sítích i ve vlastních řadách, se cvičení zúčastnilo také 400 policistů, desítky záchranářů a hasičů, 70 figurantů v roli teroristů a rovněž strážníci MP Praha. Na cvičení se dorazil podívat policejní prezident Tomáš Tuhý, ministr vnitra Jan Hamáček, či premiér ČR Andrej Babiš.

MrK, Týdeník Policie