logo

Vloupání do garáží v sedmi krajích objasnili královéhradečtí kriminalisté

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V sobotu 17. února 2018 ve 21 hodin zadrželi trutnovští kriminalisté v Praze ve vozidle Ford dvaatřicetiletou ženu a jejího pětačtyřicetiletého přítele, těm bylo následně 18. února 2018 předáno usnesení o zahájení trestního stíhání jako obviněných ze spáchání přečinu a zločinu krádež a poškození cizí věci spáchaného ve spolupachatelství dílem dokončeným a ve čtyřech případech ve stádiu pokusu.

Obviněným je kladeno za vinu, že společně od jara roku 2015 do současné doby v sedmi krajích (Královéhradecký, Pardubický, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Liberecký a kraj Vysočina) páchali majetkovou trestnou činnost, čímž způsobili poškozeným škodu dosahující téměř 2, 2 milionu korun.

Muž se ženou při páchání trestné činnosti vnikali do garáží za použití násilí a zde se zaměřovali mimo jiné na disky s letními a zimními pneumatikami, jízdní kola, nářadí, motocykly, zahradní sekačky a vše ostatní, co jim přišlo pod ruce. Kriminalisté dvojici kladou za vinu celkem 63 skutků, v rámci kterých se vloupala do více než 80 garáží.

Kriminalisté lustrací muže následně zjistili, že se jedná o recidivistu, který byl již v minulosti 13krát pravomocně odsouzen za přečiny krádež, porušování domovní svobody a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. On sám se ve své výpovědi k trestné činnosti doznal a jelikož byl návrh okresního státního zástupce v Trutnově o vzetí obviněného do vazby Okresním soudem v Trutnově akceptován, tak bude další řízení již probíhat vazebně. Obviněnou ženu policisté ze zadržení po provedení nezbytných procesních úkonech propustili a je stíhaná na svobodě.

Kromě jiného kriminalisté i nadále vyhodnocují zajištěné stopy a zajištěné důkazy z provedených domovních prohlídek a lze předpokládat, že trestní stíhání bude v budoucnu ještě rozšířeno o další skutky.

Překvapením pro kriminalisty při prohlídce motorového vozidla, ve kterém byli pachatelé zadrženi, byl nález dvou zápisníků. Obsahují totiž přes tisíc adres měst a ulic po celé republice, ve kterých se nacházejí garážové komplexy. Tyto zápisníky budou v průběhu dalšího vyšetřování podrobeny důkladné analýze, neboť předběžným vyhodnocením bylo zjištěno, že se adresy shodují s místy vykradených garáží, za které jsou obvinění trestně stíháni.

V případě prokázání viny hrozí obviněným až osmiletý pobyt ve vězení.

kpt. PhDr. Ondřej Moravčík, Policie ČR