logo

Vojáci, kteří půl roku působili v Mali, v pátek přistáli na kbelském letišti

Vojáci 9. úkolového uskupení AČR se po půlročním působení v misi EUTM (European Training Mission Mali) z afrického Mali vrátili zpět do vlasti. V pátek v podvečer přistáli na kbelském letišti.

Právě tam příslušníky devítky, kteří v mezinárodní výcvikové misi reprezentovali Českou republiku pod velením kapitána Bedřicha Hýži, přivítal náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Josef Bečvář a jeho zástupce, ředitel Společného operačního centra (SOC) MO generálmajor Jiří Verner.

Třicítce vojáků, kteří od března letošního roku pomáhali při výstavbě a výcviku maliské armády, poděkovali za příkladné splnění nelehkých úkolů v nebezpečném prostředí.

„Je mojí milou povinností setkat se s vámi nyní, těsně po návratu z mise. Poděkovat vám za práci, kterou jste udělali pro armádu i pro Českou republiku. Víme, že jste to neměli jednoduché. Potvrzují se má slova, že není malá, ani velká mise. Dnes jsou mise velmi složité a vy jste jednu z nich absolvovali. Za to vám patří obrovské poděkování,“ řekl armádní generál Josef Bečvář v přivítacím projevu.

Střežili velitelství, doprovázeli konvoje

Připomněl, že i mise v Mali se změnila a zpočátku nepředstavovala takové nebezpečí jako v současné době. Dále sdělil, že úkoly v Mali neobsahovaly pouze střežení velitelství v Bamaku, doprovody konvojů nebo výcvik maliských vojáků, ale také bojovou činnost. Narážel na skutečnost, že se vojáci 9. úkolového uskupení dostali do situace, kterou museli řešit střelbou ze svých zbraní a profesionálním přístupem. Svou reakcí dokázali, že na misi byli dobře připraveni. Dokázali totiž teroristům zabránit v napáchání větších ztrát, než ke kterým v červnu došlo.

To, že se nejednalo o jednoduchou misi, potvrdil i velitel 9. úkolového uskupení kapitán Bedřich Hýža. Ten ji označil jako jednu z nejsložitějších, kterých se zúčastnil.

Devět vojáků následně před letounem, kterým se po více než šestihodinové cestě vrátili do vlasti, převzalo Pamětní minci náčelníka Generálního štábu AČR.

Miroslav Šindelář, AČR