logo

Vojenská technika nezklamala. Při plavbách v Myslejovicích zdolávala vodní překážky

jhm msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Vodní cvičiště Myslejovice ve vojenském prostoru Březina se stalo dějištěm ukázkového dne výcviku v plavbě bojových vozidel v rámci cvičení Plavby 2017. Nechyběla ani práce záchranářů při vylovení a resuscitaci tonoucích.

Výcvik, který se koná jednou za dva roky, komplexně zajišťuje Velitelství výcviku – Vojenská akademie v koordinaci s praporem zabezpečení Vyškov. Organizátoři pro návštěvníky připravili plavbu bojových vozidel Pandur, dále bojových vozidel pěchoty BVP-2, plavil se i průzkumný obrněný transportér, lehký pásový transportér a pásový obojživelný transportér. Za zhlédnutí stály také záchranné a vyprošťovací služby včetně záchrany tonoucího a vyproštění vozidel z vodní překážky. Zážitkem bylo i najíždění bojových vozidel na pontonový most a přeprava nákladního automobilu T-810 na plovoucím pásovém vozidle PTS-10.

„Během posledních dnů jsme intenzivně cvičili veškeré pravděpodobné i méně pravděpodobné situace, ke kterým by mohlo při tomto druhu výcviku dojít. Zachraňovali jsme například tonoucí, evakuovali osádku z poškozeného vozidla a také jsme vozidla vyprošťovali. S technikou, která byla potopená, nám pomáhal vyprošťovací tank a další vyprošťovací vozidla,“ popsal Radoslav Mareček, náčelník vyškovského Centra dopravní výchovy.

Záchrannou a vyprošťovací službu tvoří převážně vyškovští příslušníci praporu zabezpečení Velitelství výcviku – Vojenské akademie posíleni o specialisty z působnosti Pozemních sil, Agentury vojenského zdravotnictví a Agentury komunikačních a informačních systémů. Úroveň, jakou měla celá příprava a provedení ukázek, byla srovnatelná s organizací těch nejvýznamnějších akcí napříč celou armádou.

Michal Voska, AČR