logo

Vojenští potápěči z Česka, Slovenska a Maďarska společně cvičili práci pod ledem

Minulý týden se ve slovenské Seredi sešly týmy vojenských potápěčů ČR, Slovenska a Maďarska na cvičení Ice Diver 2017. Cílem bylo sladit postupy při potápění pod ledem a vyměnit si zkušenosti s působením v mezinárodních potápěčských týmech. Českou armádu zastupovali vojáci z 15. ženijního pluku Bechyně.

Výcvik pod ledem patří k nejnáročnějším a fungující spolupráce ve smíšených týmech je tak klíčová: „Záludností zimního potápění je zamrzání dýchací automatiky, proto je potřeba mít na zimu jinak připravené lahve s dýchací směsí a především suchý první stupeň automatiky, dále nesmí dojít k přímému kontaktu této části s vodou,“ prozradil nadporučík Vlastimil Nepovím, velitel českého týmu.

Potápěči měli za úkol mj. vyhledat určité předměty, vyznačit k nim trasu a poté se bezpečně vrátit zpět na hladinu. Výcvik se odehrával na jezeře Guláška, kde tloušťka ledu dosahovala 30 cm a teplota vody se pohybovala od 2 do 4 stupňů. Denně se tu vystřídalo šest smíšených potápěčských týmů, pod vodou byl každý z nich minimálně 30 minut. Lokalita jezera nabídla dobrou viditelnost kolem 10 metrů, což práci v týmu velmi usnadnilo a potápěči se mohli soustředit na perfektní provedení trasy pomocí trasovací šňůry a na signalizaci se zabezpečovací skupinou.

„Dovednosti, které smíšená družstva procvičily, využijí například při vyhledávání a vyzvednutí utopené techniky nejen pod ledem, ale také k zabezpečení plaveb bojových vozidel nebo přeprav přes vodní překážky, kde potápěči zajišťují záchranné a vyprošťovací práce nebo průzkumné práce pod vodou,“ doplnil Nepovím. Tak tomu bylo i při ničivých povodních na Moravě a v Čechách v letech 1997 a 2002.

Spolupráci týmů ocenil Ladislav Kisel, velitel ženijního praporu v Seredi: „Vzájemné seznámení s operačními postupy zúčastněných potápěčských jednotek, výměna zkušeností a sladění v rámci smíšených pracovních skupin je předpokladem budoucí spolupráce při možném nasazení v mezinárodním prostředí.“

AČR