logo

Vraždu Poláka nalezeného v Labi na Mělnicku se stále nepodařilo objasnit

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Krajští kriminalisté vyšetřují případ nálezu mrtvého mužského těla v řece Labe, na okrese Mělník v obci Dolní Beřkovice v prostoru tamních zdymadel.

K nálezu těla byli kriminalisté přivoláni dne 15. 4. 2014, na místě bylo zjištěno, že se jedná o muže nezjištěné totožnosti. V případu byla nařízena soudní pitva, na základě které byla potvrzena násilná smrt a případ byl kvalifikován jako zločin vražda. Doba smrti byla stanovena několik týdnů až měsíců před nálezem těla zemřelého. Muž u sebe neměl žádné doklady totožnosti, ani nic co by vedlo k jeho ztotožnění. Teprve na základě porovnání otisku prstů bylo zjištěno, že se jedná o cizince polské národnosti – Marcin Jaroslaw Bala (1972), v době nálezu 41letého, původně bytem v Gdaňsku.

Až v průběhu vyšetřování vyšlo najevo, že v minulosti nepravidelně navštěvoval Českou republiku, hlavně Prahu a ze své domoviny odešel zřejmě z důvodu podezření, že se na území Polska dopustil krádeže šperků a finanční hotovosti, ke kterému došlo na jeho bývalém pracovišti.

Kriminalisté dále zjistili, že na území Polska se naposledy vyskytoval v červenci roku 2013. Od konce měsíce červenec 2013 pobýval v pronajatém bytě na Praze 10, Strašnice, v Kralické ulici. Zde byl naposledy viděn dne 20. 2. 2014 a jeho poslední zaznamenaný výskyt, tj. doba, kdy byl ještě s jistotou naživu, je dne 20. 3. 2014. Od této doby nejsou o jeho aktivitách žádné informace. Muž měl vztah k České republice a především k okresu Mělník, neboť jeho otec zde na konci osmdesátých let pracoval a on jej zde navštěvoval. Od počátku 90. let také nepravidelně pobýval na území ČR, zejména v Praze. Víme, že navštěvoval herny. V tomto prostředí by jeho pohyb mohl někdo zaznamenat.

Bylo zjištěno, že při svém posledním pobytu v Praze muž často používal jízdní kolo, a to jak při přepravě po Praze, tak k výletům po okolí. Také v době nálezu jeho těla byl oblečen ve sportovním oděvu černé barvy a trekových bot, z čehož lze usuzovat, že v době před smrtí mohl cestovat na svém jízdním kole, které se však do současné doby nepodařilo najít. Mohlo by se jednat o sportovní jízdní kolo modré barvy (nevíme jistě). Sportovně oblečen však muž chodil poměrně často, tudíž v době před smrtí mohl i nemusel cestovat na kole.

Popis muže: výška cca 185 cm, cca 90 kg, robustní postavy, kolébavé chůze, kulatý obličej, krátce střižené špinavé blond vlasy s čelními kouty, hnědozelené oči, pihy. Používal dioptrické brýle. Hovořil polsky.

Kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při objasnění okolností úmrtí muže, k čemuž by zejména mohlo přispět zjištění, kde se vyskytoval, s kým se stýkal a jaké aktivity provozoval po celou dobu svého pobytu v ČR, tj. od července 2013, a zejména pak od 20. 2. 2014, kdy po tomto datu o něm již nejsou vůbec žádné informace. Policisté hledají kohokoliv, s kým se muž stýkal, jeho přátele, známé. Rovněž osoby, které by ho viděly pohybovat se, např. i na jízdním kole, v počátku roku 2014, a to v okolí Labe či Vltavy. Zároveň přivítají jakékoliv poznatky související s tímto případem.

Vražda jiného muže, nalezeného na stejném místě o dva týdny dříve, objasněna:
Po více než dvou měsících intenzivního vyšetřování případu, kdy bylo v Dolních Beřkovicích nalezeno tělo mrtvého muže, mohou středočeští kriminalisté případ uzavřít.

Z trestného činu vraždy byl dne 4. června 2014 obviněn pětačtyřicetiletý muž z Mělnicka. Za takto závažný násilný trestný čin muži hrozí trest odnětí svobody ve výši deseti až osmnácti let.

Nedaleko plavební komory na Labi v Dolních Beřkovicích nalezl hrázný odpoledne dne 26. března 2014 tělo muže. Policisté poříčního oddělení a hasiči vytáhli tělo z vody na břeh. Na místo byli přivoláni také středočeští kriminalisté a soudní lékař, který tělo na místě ohledal.

Cizí zavinění nebylo možné na místě vyloučit, a proto byla nařízena soudní pitva. Bylo patrné, že tělo bylo ve vodě již delší dobu a tomu odpovídal také jeho stav.

Od samého prvopočátku jsme pracovali s třemi vyšetřovacími verzemi. Zda se mohlo jednat o nešťastnou náhodu, sebevraždu nebo zda se muž stal obětí násilného trestného činu. Žádnou z verzí jsme nemohli ihned vyloučit. V samotném počátku jsme neznali ani totožnost muže a neměli jsme mnoho informací, které by nám při vyšetřování pomohly.

Velmi intenzivní operativní činností středočeských kriminalistů, kteří postupně získávali informace a poznatky k dané osobě, jsme zjistili, že se jedná o muže z Benešovska. Tento se zdržoval nějakou dobu na Mělnicku. Policisté prohledávali také břehy a hledali každou maličkost, která by jim pomohla případ objasnit. Po více než dvou měsících můžeme případ uzavřít jako další případ objasněné vraždy ve Středočeském kraji.

nprap. Marcela Pučelíková, Policie ČR